دو شنبه 11 فروردین سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون اقتصادی استاندار:

قیمت کالاهای اساسی در کردستان بالاتر از میانگین استان‌های کشور نیست

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعە منابع استاندار کردستان در گزارشی مشروح و مفصل تاکید کردە است کە قیمت کالاهای اساسی در کردستان گرانتر از میانگین سایر استان‌های کشور نیست و این امر ماحصل برداشت های نادرست برخی رسانەها و گمانە زنی در فضای مجازی است.
قیمت کالاهای اساسی در کردستان بالاتر از میانگین استان‌های کشور نیست


بە گزارش پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان؛
حسین فیروزی به طرح مقوله رشد تورم نقطه به نقطه و افزایش سطح عمومی قیمت کالا و خدمات در رسانه‌ها طی چند ماه اخیر اشاره کرد و گفت: آمار منتشره مرکز آمار ایران متاسفانه با برداشت نادرست از سوی رسانه ها و فضای مجازی مواجه شده و باعث ایجاد نگرانی و تشویش اذهان مردم شده است.
او با اعلام اینکه متاسفانه این برداشت ها گاها از جانب برخی نمایندگان مجلس و در برخی محافل تکرار می شود عنوان کرد: هم باید توجه داشته باشند که نرخ تورم بعد از اعمال تحریم های ظالمانه آمریکا در کل کشور افزایش یافته و بسته به بالا یا پایین بودن نرخ تورم نقطه به نقطه در سال ۹۶، تفاوت یا شکاف خود را در سال ۹۷ نشان داده است.
فیروزی اضافه کرد: تورم نقطه به نقطه به معنی تفاوت تورم یک ماه در سال جاری و مقایسه آن با ماه مشابه سال گذشته است.
او در ادامه توضیحات بیشتری برای تنویر افکار عمومی ارائه می دهد و اظهارمی کند: اگر استانی در سال ۹۶ از نرخ تورم نقطه‌ای بالایی برخوردار بوده قطعا در سال ۹۷ با کاهش نرخ تورم نقطه ای مواجه خواهد شد و بر عکس همین مسئله نیز صادق است.
فیروزی افزود: نرخ تورم نقطه به نقطه استان در سال ۹۶ پایین بوده و در سال ۹۷ با افزایش نرخ تورم نقطه‌ای مواجه و شکاف و فاصله بیشتر شده است و لازم است گفته شود افزایش نرخ تورم نقطه به نقطه استان از آبان سال ۹۷ شروع شده که اگر این روند ادامه داشته باشد پیش بینی می شود از آبان ۹٨ به بعد نرخ تورم نقطه به نقطه کاهش پیدا کند.
معاون اقتصادی استاندار کردستان با اعلام اینکه آمارهای اعلامی از مرکز آمار ایران اخذ و کاملا قابل اعتماد است به دفاع از کارگروه تنظیم بازار استان طی سال ۹۷ و دو ماهه اول سال جاری در جهت تامین کالاهای اساسی پرداخت و به صراحت گفت: قیمت بسیاری از کالاهای اساسی و پرمصرف در استان پایین تر از نرخ میانگین کشوری بوده است.
او تصریح کرد: برای مثال و بنا بر آمار موجود در فروردین ماه سال جاری قیمت هرکیلو گوشت گوسفندی در کشور بیش از ۱۰۰ هزار تومان بوده که این رقم در استان ۹۶ هزار تومان به مصرف کننده عرضه شده است، و یا میانگین هرکیلو مرغ در کشور ۱۴ هزار و ۵۰۰ تومان و در استان ۱۳ هزار و ٨۰۰ تومان بوده که از این حیث استان در رتبه ۲۵ کشور قرار دارد.
فیروزی با بیان اینکه نرخ بیشتر کالاهای اساسی و پرمصرف در استان کردستان همین وضع را دارد و گرانتر از بیشتر استان‌های کشور به دست مردم نمی رسد گفت: لازم است مردم بزرگوار کردستان بدانند علاوه بر افزایش نرخ ارز که یک شاخص مهم است تعطیلی بازارچه‌های غیررسمی موقت مرزی، افزایش حمل و نقل بویژه در استان های حاشیه‌ای و کوهستانی، حضور گردشگران عراقی و اقدام بە خرید و خارج کردن کالاها از بازار به دلیل تفاوت ریال و دینار عراقی توسط آنان در بروز برخی نارسایی ها تاثیر گذار بوده است.
معاون اقتصادی استاندار کردستان به تدابیر کارگروه تنظیم بازار برای جلوگیری از افزایش بی رویه کالاها نیز اشاره کرد و گفت: برگزاری نمایشگاه‌های مستقیم بهاره و عرضه‌ی کالاهای یارانه‌ای، ممنوعیت صادرات برخی محصولات کشاورزی، تشدید نظارت بر قیمت و کیفیت کالاها و خدمات از جمله آن اقدامات بوده است.
فیروزی یادآوری کرد: مجموعه اقدامات انجام شده در گزارش تفصیلی قیمت کالاهای تنظیم بازاری مرکز آمار ایران به تفکیک استانها نشان می‌دهد که کردستان وضعیت نامطلوبی میان دیگر استان‌ها ندارد و برخلاف تحلیل‌های نادرست و غیرکارشناسی برخی رسانه ها، افزایش قیمت کالاها در استان بالاتر از میانگین استان‌های کشور نیست.

بازدید [ 304665 ]
برچسب ها