دو شنبه 20 مرداد سال 1399

اخبار

استاندار سلیمانیه:

ما سرنوشت مشترک داریم/ تلاش می کنیم روابط مان را در همه ابعاد گسترش دهیم/ کردستان عراق با ایران دارای ریشەها و مشترکات فرهنگی فراوان است

استاندار سلیمانیە در جریان سفر استاندار کردستان و هیات همراە بە سلیمانیە بە برشمردن مشترکات دو طرف وا فزایش روابط در همە سطوح تاکید کرد و گفت: ما سرنوشت مشترکی داریم.
ما سرنوشت مشترک داریم/ تلاش می کنیم روابط مان را در همه ابعاد گسترش دهیم/ کردستان عراق با ایران دارای ریشەها و مشترکات فرهنگی فراوان است


بە گزارش پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان؛
هەڤال ابوبکر در نشست مشترک اقتصادی با استاندار کردستان کە در محل هتل تایتانیک برگزار شد ضمن خوش آمدگویی بر اجرا و به روز کردن تفاهم نامه های منعقده در طی سال های ۲۰۰۷ تا ۲۰۱۵ تاکید کرد و گفت: ما دارای پیوندهای عمیق تاریخی، سیاسی و فرهنگی هستیم و در اینجا جمع شده ایم تا بگویم که دارای سرنوشت مشترکی هستیم.

وی با تاکید بر اینکه حفظ آرامش و امنیت در منطقه از اهمیت بسیار ویژه ای برخوردار است یادآوری کرد: علاوه بر گسترش روابط اقتصادی بر تقویت دیگر بخش ها نیز تاکید داریم.

هه وال ابوبکر به تشریح مباحث و زمینه های همکاری میان دو طرف پرداخت و گفت: توسعه مرزهای رسمی و بازارچه ها، حل مشکلات سر راه مبادلات تجاری، زمینه سازی برای ایجاد منطقه های آزاد بازرگانی و صنعتی و کنترل کیفیت کالا از جمله آنهاست.

وی کارآمد کردن کامیونداران برای حمل کالاهای تجاری، با توجه به بازار بزرگ جنوب عراق و سوریه را نیز خواستار شد و گفت: لازم است هر دو استان کردستان و سلیمانیه در این بازارها حضور پررنگی داشته باشند.

وی تقویت روابط علمی میان دانشگاه ها، همکاری در حوزه بهداشت و سلامت، تقویت گردشگری و افزایش سرمایه گذاری میان دو طرف را پشتوانه ای برای تحکیم روابط برشمرد و اظهار داشت: هماهنگی میان شهرداری های  هر دو استان و تبادل خدمات فنی، مهندسی و مشاوره ای برای مناطق حاشیه از دیگر مسائلی است که می تواند میان طرفین گسترش یابد.

استاندار سلیمانیه همچنین همکاری در خصوص نفت و انرژی و پالایشگاه و گسترش روابط  اتاق های بازرگانی و مبارزه مشترک با مواد مخدر را مورد اشاره قرار داد و گفت: ما خواستار برنامه ریزی برای فعالیت شبانه روزی بازارچه های مرزی، تقویت روابط بین بانکی و همکاری های لازم در خصوص احیا و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی هستیم،

بازدید [ 17613 ]
برچسب ها