چهار شنبه 1 اردیبهشت سال 1400

اخبار

منطقه ویژه اقتصادی بانه، فرصت مهمی برای توسعه سرمایه‌گذاری است

معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای اداری و اقتصاد مقاومتی کردستان، تاکید کرد: بانه یکی از شهرهای استراتژیک کشور و منطقه ویژه اقتصادی بانه فرصت مهمی برای توسعه سرمایه گذاری است و می‌تواند آغازی برای فعالیت‌های صنعتی دیگری در کردستان باشد.
منطقه ویژه اقتصادی بانه، فرصت مهمی برای توسعه سرمایه‌گذاری است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ در این جلسه آغاز احداث و بهره برداری از ۵ طرح اقتصادی استان به صورت ویدئو کنفرانس انجام شده که آغاز واگذاری زمین به ۱۰ واحد تولیدی در منطقه ویژه اقتصادی بانه از آن جمله بود که اسحاق جهانگیری با یادآوری شرایط ویژه و معافیت های تولید و صادرات و واردات در مناطق ویژه اقتصادی، اظهار داشت: برخی مناطق ویژه در کشور به قطب های عظیم اقتصادی تبدیل شده اند و امیدواریم منطقه ویژه بانه نیز برای کردستان، آغاز شروع سرمایه گذاری های دیگر باشد. 
آغاز عملیات اجرایی ساماندهی مرز باشماق مریوان یکی دیگر از برنامه های این سفر و این جلسه بود که معاون اول رییس جمهور ضمن بیان اینکه باشماق مریوان جزو مرزهای مهم تجاری ایران است، افزود: حجم صادرات و واردات آن در اِشِل کشور بسیار مهم و تاثیرگذار است و انجام ۱۰ درصد از  ترانزیت کشور از طریق این مرز، سهم بزرگی است و باید به آن توجه ویژه شود.
جهانگیری با اشاره به سفر قبلی خود به استان، یادآور شد: دغدغه‌ی مسوولان محلی و گله مندی رانندگان از زیرساخت های این مرز رسمی بود که پس از بررسی در نهایت تصمیم بر این شد که مسؤولیت آن به سازمان راهداری و پایانه های مرزی وزارت راه و شهرسازی واگذار شود. 
وی تاکید کرد: ما در این مقطع  فعلی کشور به این فعالیت‌ها (مبادلات مرزی) نیاز داریم و همه باید در این راستا کمک کنند هیچ کس نباید کم‌کاری کند.
جهانگیری ابراز امیدواری کرد، عملیات ساماندهی و فعالیت مرز باشماق مریوان آغاز مهمی برای  کارهای توسعه تجاری در کردستان باشد در مدت زمان کوتاه، زیرساخت‌های مورد نیاز این مرز به گونه‌ای ساخته شود که ان را به عنوان یک مرز نمونه در کشور بشناساند تا هم رانندگان راضی باشند و هم بازرگانان احساس کنند که دولت برای کارشان ارزش قائل است.
در این جلسه همچنین از ۴/۲ هکتار گلخانه و ۹۲۳ هکتار آبیاری تحت فشار بهره برداری شد که معاون اول رییس جمهور در این خصوص اظهار داشت: کشت گلخانه ای و آبیاری مدرن جزو طرح های کلیدی بود که هم در افزایش تولید و هم در صرفه جویی در مصرف آب موثر است. 
وی کردستان را جزو استان های مهم کشاورزی عنوان و جهت گیری استان در این زمینه را بسیار مناسب ارزیابی کرد و افزود: دولت از کسانی که در این حوزه سرمایه گذاری کنند حمایت می کند و شما کارهای ارزشمندی در این زمینه شروع کرده اید. 
شایان ذکر است، در این جلسه همچنین ۲ تفاهم نامه مهم احداث پتروشیمی بعثت کردستان و تایر رادیال رازی امضا و کلید یکی از ۳۶۴ واحد مسکن مهر سنندج نیز به صورت نمادین تحویل شد.

بازدید [ 166554 ]
برچسب ها