یک شنبه 28 دی سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون اقتصادی استاندار تاکید کرد:

نظارت هوشمند بر بازار با مشارکت مردم میسر است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، نظارت بر بازار را خواسته عموم مردم عنوان و تاکید کرد: نظارت ها باید هوشمندانه باشد و نظارت هوشمند نظارتی مشارکتی بین آحاد مردم و دولت بر بازار است.
نظارت هوشمند بر بازار با مشارکت مردم میسر است


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی در جلسه کارگروه تنظیم بازار استان، اظهار داشت: باید زمینه مشارکت مردم در نظارت بر بازار را فراهم کنیم و لازمه مشارکت مردم این است که نُرم و چارچوب قیمت اقلام اساسی را در اختیار آنها قرار دهیم تا خود مردم بتوانند متعارف یا گران بودن قیمت ها را تشخیص دهند. 
وی در این خصوص با اشاره به دستور استاندار، خواستار تشکیل کارگروهی به منظور اطلاع رسانی شاخص هفتگی قیمت ها به مردم شد تا مردم کالاهای مورد نیاز خود را گران نخرند و بتوانند در نظارت بر بازار مشارکت داشته باشند. 
فیروزی بالا بودن شاخص قیمت آب، برق، گاز و سوخت در کردستان را نامتعارف عنوان کرد و افزود: این امر یا به دلیل عدم رعایت الگوی مصرف توسط مردم است که باید با اطلاع رسانی و آگاه سازی اصلاح شود و یا به دلیل اشتباه محاسباتی قیمت ها برای کردستان، رخ داده که باید پیگیری و جبران شود تا مردم استان متضرر نشوند. 
معاون اقتصادی استان با گله مندی از عدم همکاری صنف میوه فروشان در تنظیم بازار، از دخالت مستقیم کارگروه تنظیم بازار در تامین و توزیع میوه با قیمت مناسب خبر داد و متذکر شد: اگر صنفی حق مردم را ضایع می کند ما موظف نیستیم زمینه فعالیت مجدد آن را فراهم کنیم؛ با هر کدام از صنوفی که با قوانین و مقررات همراهی و همکاری نداشته باشند، به همین روش برخورد می شود. 
وی همچنین با ابراز نارضایتی از گرانی در حوزه گردشگری و فرهنگی، خاطرنشان کرد: زمینه رونق گردشگری در کردستان ایجاد شده و فعالین این حوزه باید از فرصت پیش آمده استفاده کنند؛ باید مردم کشور به این نتیجه برسند که گردشگری در کردستان ارزان تر از سایر نقاط کشور است و این را نه در شعار بلکه در عمل باید ثابت کنیم. 
فیروزی یادآور شد: به هیچ وجه برازنده نیست که قیمت کالاها در کردستان بالاتر از میانگین کشوری باشد. 
 معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار، بر لزوم فرهنگ سازی در خصوص نظارت ها تاکید کرد و گفت: ناظران بازار نمایندگان مردم هستند و مقابله با نظارت ها مقابله با مردم است لذا بازار باید توجیه باشد که کلیه فعالت های آنان باید شفاف باشد و این اصل را بپذیرد که هر لحظه آماده بازرسی باشد. 
وی اطلاع رسانی به مردم را نیز امری ضروری دانست گفت: هر خریدار حق دارد قیمت کالا روی آن درج شود از سویی در ساعاتی از روز بازار کاملا تعطیل است و اصناف باید بدانند که این حق مردم است که در همه ساعت به بازار دسترسی داشته باشند. 
فیروزی خاطرنشان کرد: ما قصد مقابله با بازار را نداریم و معتقدیم قیمت واقعی با سود متعارف حق اصناف است.

بازدید [ 559683 ]
برچسب ها