جمعه 22 فروردین سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون عمرانی استاندار کردستان:

نمایندگان مردم در مجلس دولت را برای تامین درآمد پایدار شهرداریها یاری دهند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: از نمایندگان محترم مردم استان در مجلس انتظار داریم برای افزایش درآمد شهرداریها از محل ارزش افزوده و قانون نوسازی عمران شهری دولت را یاری دهند تا امکان درآمدزایی پایدار شهرداریها فراهم شود.
نمایندگان مردم در مجلس دولت را برای تامین درآمد پایدار شهرداریها یاری دهند

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان مهندس امیر قادری در همایش روز ملی شوراهای اسلامی اظهار کرد: انقلاب مشروطه نخستین قانون مدیریت محلی(قانون بلدیه) را برای ایران به ارمغان آودد که نشان می دهد در ایران بحث شورا و مشارکت و مدیریت محلی ریشه تاریخی دارد و در قانون اساسی جمهوری اسلامی این ظرفیت که مدیریتهای محلی تقویت شوند، وجود دارد.
وی افزود: اما قانون شوراها از این ظرفیت قانون اساسی به درستی بهره نبرده و لذا نیاز به اصلاح و تجدیدنظر دارد.
معاون استاندار کردستان گفت: دولت از گذشته در تلاش بوده تا به سمت وحدت مدیریت شهری حرکت کند و در قوانین برنامه توسعه سوم تا ششم هم به این موارد اشاره شده است.
مهندس قادری تصریح کرد: در انتخابات شوراها که از گذشته تاکنون برگزار شده شاهد بودیم که روز به روز بر تعداد متخصصانی که به شوراها وارد می شوند افزوده شده و هر اندازه نیروهای کیفی در شوداهای شهر و روستا حضور داشته باشند، دولت مصمم تر خواهد شد که وظایفی را به شوراها واگذار نماید.
وی خاطرنشان کرد: 23 وظیفه از بخشهای مختلف دولت جدا شده و با تامین منابع مالی و انسانی در اختیار شوراها قرار می گیرد که این موضوع در لایحه مدیریت شهری پیشنهاد و پیش بینی شده که امیدواریم این لایحه هرچه سریعتر به مجلس ارسال و به قانون تبدیل شود تا تغییرات اساسی در حوزه مدیریت شهری اتفاق بیفتد.
مهندس قادری در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر قانون ارزش افزوده 20 تا 25 درصد درآمد شهرداریها را تامین می کند و این ظرفیت در لایحه مدیریت شهری پیش بینی شده که این عدد به 35 تا 40 درصد برسد و انتظار داریم نمایندگان محترم مردم استان در مجلس شورای اسلامی این موضوع را در مجلس پیگیری کنند که در این صورت قطعا شهرداریها و شوراها شهرفروشی نخواهند کرد و تخلفات به حداقل می رسد.
وی در ادامه با بیان اینکه قانون نوسازی عمران شهری از منابع پایدار و درآمدهای جاری شهرداری است، گفت: در سال 47 حدود 20 تا 25 درصد درآمد شهرداریها از این محل تامین می شد اما امروزه به دلیل تغییر قانون نوسازی عمران شهری و وصل شدن آن به قانون مالیاتهای مستقیم، درصد کمی از این درآمد در شهرداریها محقق می شود.
وی تاکید کرد: از نمایندگان مردم استان در مجلس انتظار داریم که با تجدیدنظر مجلس در این قانون دولت را کمک کنند و قطعا در اینصورت تخلفات ساختمانی و  عوارض پروانه ساختمانی که امروزه درصد بالایی از درآمدهای شهرداریها را به خود اختصاص می دهد کمرنگ می شود و دیگر شهرداریها برای عمران شهری و بهسازی و نوسازی بافتهای شهری از مردم عوارضی مطالبه نمی کنند و یا عوارضی حداقلی خواهد بود.
مهندس قادری در ادامه پیرامون جایگاه شوراها گفت: تلاش دولت این بوده که برای این جایگاه حرمت قائل شود و هرگز شوراها را جدا از دولت ندیده ایم.
وی با تاکید بر ضرورت تلاش شوراها جذب بخش خصوصی افزود: شوراها با شفاف سازی و اطلاع رسانی بخش خصوصی را به حضور در پروژه های عمران شهری تشویق کنند و البته بستر حضور بخش خصوصی را هم باید فراهم کنند.
معاون عمرانی استاندار کردستان در پایان در خصوص موضوع دفن زباله شهرهای مریوان و سروآباد هم گفت: جایگاه قبلی(عصرآباد) مصوبه شورای عالی شهرسازی را دارد که برای همه در حکم قانون است و به لحاظ مکانیابی بهترین نقطه است.
وی افزود: اما چون این دفن پسماند در این جایگاه نارضایتی هایی را به دنبال داشت با رعایت ملاحظات زیست محیطی جایگاه دیگری به صورت موقت در نظر گرفته شده است.

بازدید [ 610527 ]
برچسب ها