دو شنبه 11 فروردین سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون عمرانی استاندار کردستان:

نگاه دولتی و عدم تسهیلگری برای بخش خصوصی از مهمترین دلایل ضعف حوزه گردشگری در کشور است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: کم توجهی، نگاه دولتی، عدم تسهیلگری و تضمین منافع بخش خصوصی در حوزه گردشگری طی چندسال گذشته موجب شده برخی کشورها با وجود بهره مندی از پتانسیل های کمتر از ایران در حوزه گردشگری سبقت بگیرند و از رشد و توسعه لازم در این حوزه برخوردار شدند.
نگاه دولتی و عدم تسهیلگری برای بخش خصوصی از مهمترین دلایل ضعف حوزه گردشگری در کشور استبه گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان مهندس امیر قادری روز پنجشنبه در جلسه ستاد اجرایی خدمات سفر استان اظهار کرد: این ستاد توانسته نقش پررنگی در هماهنگی دستگاه ها در سطح کشور و استانها و شهرستانها ایفا کند.
وی افزود: سفر امروزه نقش مهمی در زندگی انسانها ایفا می کند و مردم در سطح دنیا ناگزیر هستند برای دستیابی به پیشرفت در عرصه های جدید سفر کنند.
معاون استاندار کردستان تصریح کرد: سفر پختگی لازم را در انسانها ایجاد کرده و نقش کلیدی در توسعه جوامع دارد.
مهندس قادری خاطرنشان کرد: گاها کشورهایی با وجود رکود شدید اقتصادی اما فعال در حوزه گردشگری توانسته اند با استفاده از همین ظرفیت نقاط ضعف و کمبودها را جبران کنند که نمونه آن کشور ترکیه است.
وی تصریح کرد: ایران هم به لحاظ تاریخی و هم فرهنگی شرایط بهتر و پتانسیل های باارزشتری دارد و قطعا زمینه گردشگری برای رشد و توسعه کشور ما فراهم است، اگرچه ممکن است ایراداتی هم وجود داشته باشد اما باید ظرفیت های بالقوه به بالفعل تبدیل شود.
معاون استاندار کردستان در ادامه گفت:  در استان کردستان هم با توجه به ظرفیت و آداب و رسوم مختص به خود و جشنواره هایی که در آن برگزار می شود، می توان به درستی بهره برد.
مهندس قادری با گلایه از کم توجهی، نگاه دولتی، عدم تسهیلگری و تضمین منافع بخش خصوصی در حوزه گردشگری طی چندسال گذشته گفت: این امر موجب شده برخی کشورها با وجود بهره مندی از پتانسیل های کمتر از ایران در حوزه گردشگری سبقت بگیرند و از رشد و توسعه لازم در این حوزه برخوردار شدند.
وی افزود: در کردستان هم در مقایسه با استانهای همجوار مشکلات بیشتر است و باید شرایط و فضای رقابتی در حوزه گردشگری شکل بگیرد.
معاون عمرانی استاندار تاکید کرد: باید شرایطی فراهم شود تا سفری ارزان برای مسافران تدارک دیده شود و در صورت لزوم یارانه هایی در حوزه سفر و گردشگری اختصاص یابد.
وی با بیان اینکه ستاد اجرایی خدمات سفر استان باید بستر سفر راحت به استان را فراهم کند، افزود: بخشی از کاستی ها در حوزه گردشگری و سفر مربوط به حوزه حمل و نقل است.
معاون استاندار کردستان ادامه داد: به عنوان نمونه جاده فعلی مریوان و تردد تانکرهای نفتکش که موجب تصادف و داغدار شدن خانواده های زیادی می شود، در تصمیم مسافرانی که قصد سفر به مربوان را دارند اثر منفی خواهد گذاشت.
وی تاکید کرد: با این وجود در فصل تابستان می توان از ذخایر فرهنگی استان استفاده بیشتری کرد و این ایام فرصت مناسبی است تا با معرفی بهتر استان و جاذبه های گردشگری آن شناخت مردم دیگر نقاط از کردستان را بیشتر کرد.
مهندس قادری تاکید کرد: از سازمان صنعت معدن و تجارت و همچنین تعزیرات حکومتی استات انتظار داریم بر روی قیمت کالاها در این ایام نظارت جدیتر داشته باشند و با تخلفات برخورد قاطع انجام دهند تا کام مسافرانی که به استان سفر می کنند، تلخ نشود.
وی خاطرنشان کرد: می توان با انجام اقداماتی چون دایر کردن شبهای فرهنگی و استفاده از ظرفیت خیابانها برای برگزاری مراسمات و جشنها به عنوان جاذبه های سفر در ایام سفر بهره برد و البته در این راستا هماهنگی لازم با راهنمایی و رانندگی انجام بگیرد.
مهندس قادری تصریح کرد: رسانه ها و بویژه صداوسیما هم با توجه به اثرگذاری بالایی که دارند، باید در رابطه با ارتقای گردشگری و توسعه استان تلاش بیشتری داشته باشند.

بازدید [ 42066 ]
برچسب ها