شنبه 18 مرداد سال 1399

اخبار

معاون عمرانی استاندار؛

نیمی از شهروندان کردستانی در مناطق حاشیه سکونت دارند/مدیریت شهری موظف به ارائە خدمات بە شهروندان است

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: طبق مطالعات انجام شده در هفت شهر مورد هدف بازآفرینی شهری، نیمی از جمعیت شهری آنها در مناطق حاشیه، منفصل شهری و بافت فرسوده زندگی می‌کنند.
نیمی از شهروندان کردستانی در مناطق حاشیه سکونت دارند/مدیریت شهری موظف به ارائە خدمات بە شهروندان است

بە گزارش پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ شهرام ملکی در ستاد باز آفرینی شهری کردستان که با حضور محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رییس جمهور برگزار شد، اظهار داشت: یک ملیون و ۱۰۰ هزار نفر از یک ملیون و ۶۰۰ هزار نفر جمعیت کردستان در ۳۰ شهر زندگی می کنند.

وی در ادامە با بیان اینکە شهرداری‌ها در سالجاری چهار هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال بودجه مصوب دارند که در سال های گذشته بودجه مصوب شهرداری های استان به صورت میانگین ۹۰ درصد آن تحقق پیدا کرده است، افزود: از نظر سرانه بودجه هر شهروند دو میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بوده که امسال این میزان در سال جاری به سە میلیون و ۸۰۰ هزار تومان برسد که این سرانه در مقایسه با شهرهای های همجوار از جمله ایلام که ۴۸۰ هزار تومان، کرمانشاه که ۹۵۰ هزار تومان و همدان ۱ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان می باشد بسیار پایین است. 

ملکی گفت: مقوله باز آفرینی شهری یکی از مهمترین برنامه های مدیریت شهری استان است و از دو سال پیش در حوزه باز آفرینی شهری شرایطی فراهم شده که از داشته های خود به نحو احسن استفاده نماییم و منابع ملی را به این حوزه اضافه کنیم.

وی ادامە داد: در این راستا ستاد باز آفرینی شهری در سالهای ۹۶ و ۹۷ و نیمه اول ۹۸ در استان روند مناسبی داشته است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان افزود: در شهر سنندج چهار ناحیه منفصل با ۱۰۰ هزار نفر جمعیت با همان پیشینه روستایی و با تمام نواقص به شهر الحاق شده اند و مدیریت شهری موظف است به عنوان شهروند به آنان خدمات ارایه کند.

وی ادامە داد: معتقدم کە مدیریت شهری با هر میزان توانی کە دارد باید بە این شهروندان کە عمدتا از طبقات پایین جامعە هستند خدمت ارایە کند.

وی یاد آور شد: از هفت شهر مرکز شهرستان مطالعه باز آفرینی ۹۰۰ هزار نفر جمعیت انجام و نزدیک بە ۵۰ درصد این جمعیت در ۲۵ درصد سطح این هفت شهر زندگی می کنند که در بسیاری از شاخص ها بسیار پایین تر از میانگین کشوری است.

ملکی با بیان اینکە در استان تلاش بر این است کە علاوه بر حوزه باز آفرینی شهری، تقویت اقتصاد و تولید مسکن در این مناطق توسعه یابد، اظهار کرد: در برخی مناطق منفصل شهری نیز برخی اتباع خارجی از جمله پاکستانی و افغانی نیز حضور دارند کە آماری از این اتباع وجود ندارد اما طبق برآورد برخی نهادها این رقم خیلی پایین است.

بازدید [ 15333 ]
برچسب ها