شنبه 16 فروردین سال 1399

اخبار

مدیرکل روابط عمومی استانداری خبر داد:

چهار نفر در آتش سوزی جنگل های مریوان جان باختند

مدیرکل روابط عمومی استانداری کردستان گفت: امروز بخشی از جنگل های مریوان دچار آتش سوزی شده که در اثر این حادثه چهار نفر جان خود را از دست داده اند.
چهار نفر در آتش سوزی جنگل های مریوان جان باختند

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان؛ هیرش رضایی روز شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: 2 نفر از جانباختگان فعالان زیست محیطی مریوان و 2 نفر نیز از پیمانکاران اداره منابع طبیعی و آبخیزداری این شهرستان هستند.

وی علت فوت این افراد را خفگی ناشی از دود و سوختگی به علت شدت آتش سوزی جنگل های نزدیک روستاهای سلسی و پیله در شهرستان مریوان اعلام کرد.
رضایی با بیان اینکه تلاش ها برای مهار این آتش همچنان ادامه دارد اضافه کرد: هم اکنون سه بالگرد امدادی و تعدادی نیز اتوبوس و آمبولانس از شهرستان سنندج به همراه نیروها امدادی به این منطقه اعزام شده اند.
وی با اشاره به اینکه چندد نفر هم در این حادثه مصدوم شدند اظهار داشت: مصدومان این حادثه به مراکز بیمارستانی در مریوان منتقل شدند و یک نفر نیز که دچار سوختگی شده بود، با استفاده از بالگرد اروژانس هوایی به مراکز درمانی در سنندج منتقل شده است 
این آتش سوزی که از ظهر امروز شنبه در مناطق جنگلی این شهرستان شروع شده و نیروهایی از پادگان ارتش جمهوری اسلامی مستقر در شهرستان مریوان و نیروهای بسیج مردمی این شهرستان در حال مهارکردن آتش هستند.
هنوز گزارشی از جزئیات دیگر این حادثه از جمله علت و وسعت آتش سوزی و خسارت های وارده به جنگل های این منطقه دریافت نشده است. 
از مساحت 2 میلیون و 937 هزار هکتاری استان کردستان، بیش از 374 هزار هکتار آن را جنگل تشکیل می دهد، جنگل های این استان که جزو جنگل های زاگرس شمالی به حساب می آیند، در طول بیش از 50 هزار سال گذشته تشکیل شده و به لحاظ محافظت از منابع آب و خاک، تولید محصولات فرعی، ذخایر ژنتیکی، مصارف درمانی، توانایی های اکوتوریستی و ارزش های زندگی، دارای اهمیت زیادی است.
جنگل های این استان که بخشی از جنگل های غرب کشور را تشکیل می دهد بیشتر اطراف شهرهای بانه و مریوان واقع شده است و بعد از جنگل های شمال کشور در رتبه دوم اهمیت قرار دارند.
روستای های سلسی و پیله در 20 کیلومتری شمال مریوان و در مسیر جاده مریوان - سقز قرار دارند.
شهرستان مرزی مریوان در 130کیلومتری سنندج مرکز استان کردستان واقع شده است.

بازدید [ 614517 ]
برچسب ها