جمعه 22 فروردین سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون عمرانی استاندار کردستان تاکید کرد:

کار جمع آوری و ساماندهی فاضلاب ورودی به زریوار تا 5 ماه دیگر به اتمام می رسد/دسترسی گردشگران به مریوان تسهیل شود

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان به همراه برخی از مدیران استانی روز چهارشنبه با سفر به شهرستان مریوان، ضمن بازدید از پروژه های عمرانی در چند جلسه مهم نیز حضور پیدا کرد.
کار جمع آوری و ساماندهی فاضلاب ورودی به زریوار تا 5 ماه دیگر به اتمام می رسد/دسترسی گردشگران به مریوان تسهیل شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، مهندس امیر قادری در جلسه بررسی مشکلات پروژه های عمرانی مریوان اظهار کرد: یکی از دغدغه های جدی در این شهر جمع آوری و هدایت آبهای سطحی و همچنین فاضلاب بویژه در مناطق نزدیک به دریاچه زریوار است.
وی افزود: با توجه به اولویت دار بودن این مسئله، مبلغ 2.9 میلیارد تومان اعتبار از محل ماده 10 و 12 که اعتبارات حوادث است برای جمع آوری فاضلاب در محلات سردوشی و استادیوم و سایر نقاط همجوار به زریوار در نظر گرفته شد تا شرکت آب و فاضلاب شهری استان و امور آبفا شهر مریوان طی حداکثر 5 ماه کار ساماندهی این محلات را به اتمام برساند.
معاون عمرانی استاندار کردستان خاطرنشان کرد: مابقی اعتبار مورد نیاز را نیز شرکت آبفا از محل منابع داخلی تأمین می کند تا با اجرای این پروژه دیگر فاضلابی از سمت شهر وارد زریوار نشود.
مهندس قادری یادآور شد: در گذشته نیز اقداماتی در خصوص جمع آوری فاضلاب 7 روستای ضلع غربی زریوار توسط آبفا و سپس آب و اضلاب روستایی انجام شد و هم اکنون کار ساماندهی فاضلاب 3 روستای ضلع شرقی در حال اجرا است تا از سمت روستاها نیز فاضلاب وارد دریاچه زریوار نشود.
وی بر ضرورت تقویت فضاهای آموزشی در این شهرستان تأکید کرد و گفت: در این حوزه لازم است عدالت در توزیع اعتبارات برای شهرستان مریوان بیشتر لحاظ شود.
معاون استاندار کردستان با تأکید بر اینکه شهرداری مریوان باید وظایف خود را بهتر و دقیقتر انجام دهد، خاطرنشان کرد: ماده 100 قانون شهرداریها، مسئولیت کنترل ساخت و ساز را برعهده شهرداری گذاشته است، اما ضروری است نیروی انتظامی، دادگستری و فرمانداری کمک کنند تا شهرداری مریوان بتواند ساخت و ساز را بهتر کنترل و مدیریت کند.
مهندس قادری تصریح کرد: شهرداری مریوان به مانند سایر دستگاه ها از ظرفیت اسناد خزانه برای اجرای پروژه های خود استفاده کند؛ چراکه این ظرفیت یک ابتکار توسط دولت برای کمک به پروژه های عمرانی است و در دنیا هم جواب داده است.
وی با اشاره به قانون استفاده کنندگان غیرمجاز از انشعاب آب و برق و گاز، تصریح کرد: اگر شهرداریها مانع ساخت و ساز غیرمجاز شوند، دستگاه های خدمات رسان هم دلیلی برای واگذاری انشعابات به این قبیل ساخت و سازها ندارند.
معاون استاندار کردستان گفت: یکی از راهکارهای کنترل ساخت و ساز، بالا بردن هزینه تخلف، بویژه در زمین های با ارزش افزوده بالا است که این معهم کار شورای شهر است و باید با سازوکارهایی این بستر را فراهم کند.
مهندس قادری در پایان این جلسه با بیان اینکه راه روستایی استان رتبه آخر را در کشور دارد، گفت: در سطح استان نیز راه روستایی شهرستانهای سقز و مریوان در رده های آخر هستند و باید در توزیع اعتبارات راه روستایی آنها در سال 97 ویژه تر دیده شود.
معاون عمرانی استاندار کردستان همچنین در جلسه ستاد ساماندهی خدمات سفر شهرستان مریوان گفت: کردستان استانی گردشگرپذیر است، اما شهرهای مریوان و بانه به دلیل طبیعت بکر و جذاب و پتانسیل مرز و تجارت، توریستی تر هستند.
مهندس قادری با بیان اینکه بسیاری از مسافران وارده به کردستان به قصد سفر به این دو شهر وارد مرکز استان می شوند، گفت: مریوان با توجه به جاذبه های فراوانی که دارد به تنهایی می تواند در توسعه استان مؤثر باشد.
وی بر ضرورت تسهیل دسترسی گردشگران به شهر مریوان تأکید کرد و افزود: ایجاد نقاط مکث در محور توریستی مریوان و سروآباد و اورامان می تواند در جلوگیری از خستگی مسافران و گردشگران مؤثر عمل کند.
معاون عمرانی استاندار تقویت زیرساختهای حوزه گردشگری در استان و شهرستان مریوان را یک نیاز دانست و تأکید کرد: البته این کار تنها وظیفه دولت نیست و باید بستر حضور و سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه فراهم شود.
در پایان این جلسه از اعضای ستاد اجرایی خدمات سفر شهرستان مریوان که در ایام نوروز فعالیت چشمگیری داشتند، تحلیل شد.
معاون عمرانی استاندار کردستان در پایان سفر به شهرستان مریوان، در جلسه ای با فرماندار، شهردار و اعضای شورای شهر مریوان نیز حضور یافت.
لازم به ذکر است در سفر مهندس قادری به شهرستان مریوان، حسنی مدیرکل دفتر فنی، اسدی مدیرکل دفتر شهری و شوراها و تعدادی از مدیران استانی و همچنین فرماندار و مدیران شهرستان مریوان حضور داشتند.
مهندس قادری در این سفر از پروژه های کنارگذر غربی، مصلی، مدرسه 9 کلاسه خیرساز، پروژه ایجاد و جمع آوری شکبه فاضلاب روستاهای حاشیه زریوار و پروژه ایجاد زیرساخت بازارچه مرزی خانم شیخان بازدید کرد و دستورات لازم برای تکمیل هرچه سریعتر این طرحها را صادر نمود.
همچنین با حضور معاون عمرانی استاندار، جاده آسفالته روستای خاو (از آخرین روستاهای مرزی مریوان) به طول 1400 متر و با هزینه 600 میلیون تومان افتتاح شد.

 

 

 

بازدید [ 65151 ]
برچسب ها