دو شنبه 11 فروردین سال 1399

اخبار

استاندار کردستان؛

کردستان استان محرومی نیست/ بیکاری بالا و شاخص های اقتصادی پایین، شایسته کردستان نیست

استاندار کردستان تاکید کرد: کردستان استان محرومی نیست بلکه از هر حیث از منابع خدادادی بالا و همچنین نیروی انسانی جوان، فعال، پرتلاش و زحمتکش برخوردار است.
کردستان استان محرومی نیست/ بیکاری بالا و شاخص های اقتصادی پایین، شایسته کردستان نیست

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا در افتتاحیه جلسه تخصصی کمیته استانی استانداران ادواری کردستان خاطرنشان کرد: مردم کردستان دل در گرو ایران دارند که علیرغم تبلیغات و تلاشهای گسترده اول انقلاب برای جدا کردن کردستان از ایران، ضدانقلاب ناکام ماند که این بیانگر درایت و شعور بالای مردم است. 
وی یادآور شد: با توجه بع وجود منابع خدادادی بالایی که در کردستان وجود دارد، شایسته نیست آمار بیکاری در استان بالا و شاخص های اقتصادی پایین باشد. 
مرادنیا افزود: اقدامات خوبی در راستای جبران عقب ماندگی های کردستان انجام شده اما سایرین هم تلاش می کنند و ما هنوز در رده های آخر هستیم و با آمارهای کشوری فاصله داریم که برای جبران این فاصله نیازمند جهش هستیم. 
استاندار کردستان در ادامه به اقدامات انجام شده در حوزه راه اشاره کرد و کوریدور شمال - جنوب، راه آهن سنندج - همدان، فرودگاه سقز و جاده سنندج - مریوان را از مهمترین پروژه های استان عنوان و خاطرنشان کرد: جاده سنندج مریوان هم به لحاظ عمرانی و هم از حیث اقتصادی و دسترسی به مرز حائز اهمیت است و فرودگاه سقز نیز نقش بسزایی در زیرساخت های ارتباطی استان و توسعه غرب کشور خواهد داشت. 
وی جلوگیری از خام فروشی معادن را یکی از مطالبات موجود در استان نام برد و به وجود ۲ معدن مهم سنگ آهن و کلنگ زنی ۳ پروژه فولاد در استان اشاره کرد و افزود: در کردستان یک واحد پتروشیمی فعال و یک پتروشیمی دیگر نیز در دست اقدام است. 
مرادنیا در خصوص حوزه کشاورزی استان نیز اظهار داشت: توسعه باغات، افزایش تولید گوشت قرمز و توسعه زمین های کشاورزی آبی ۳ طرح مورد پیگیری در این حوزه است که اجرا و تکمیل این پروژه ها، کردستان را در مسیر توسعه قرار خواهد داد. 
وی پیگیری تخصیص آب به استان را یکی از مهمترین موارد در دست اقدام عنوان و تاکید کرد: متاسفانه علیرغم وجود ۵ میلیارد متر مکعب روان آب در استان، فقط ۱۱ درصد زمین های کشاورزی استان آبی است در حالی که میانگین کشوری ۴۷ درصد است. 
استاندار کردستان اذعان داشت: اجرای پروژه های اقتصادی،عمرانی، کشاورزی و ... درآمد سرانه استان را افزایش و بیکاری را کاهش می دهد. 
مرادنیا در پایان جلسه و پس از استماع تایید و انتقاد تعدادی از استانداران ادوار در خصوص اقدامات انجام شده چند سال اخیر در استان، گفت: یکی از مشکلات کردستان بلاتکلیفی پروژه های کلنگ زنی شده سال های گذشته بود که قدمت بعضی از آنها به ۲۰ سال می رسید. 
وی از جمله این پروژه ها به بیمارستان های بانه و سقز، جاده سنندج - مریوان، تالار فرهنگ سنندج، فرودگاه سقز و منطقه ویژه اقتصادی بانه اشاره و خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت های بودجه، خوشبختانه این پروژه ها پیشرفت فیزیکی قابل قبولی دارند‌ و تعدادی از آنها در سال ۹۸ به بهره برداری خواهد رسید. 
مرادنیا در ارتباط با ایجاد صنایع آب بر در استان نیز اظهار داشت: ما در کردستان ۵ میلیارد متر مکعب روان آب و ۱۳         بارندگی سالیانه داریم که به دلیل عدم استفاده، به استان های دیگر اختصاص خواهد یافت و حق کردستان ضایع خواهد شد. 
استاندار کردستان در حوزه فرهنگی نیز از برگزاری کنگره مشاهیر کُرد در اردیبهشت ماه ۹۸ خبر داد و افزود: در همکاری با صدا و سیما ساخت ۳ سریال  سنجرخان، مستوره اردلان و امیرنظام گروس برای شبکه یک سیما در دست ساخت است. 
وی در پایان با اشاره به اهتمام وزیر کشور در تدوین سند توسعه استان و تاثیر دستور رییس جمهور و ابلاغ معاون اول رییس جمهور در اجرای آن، از اجرایی شدن ۴۸ درصدی این سند خبر داد.

بازدید [ 426759 ]
برچسب ها