چهار شنبه 7 خرداد سال 1399

اخبار اقتصادی و عمرانی

کردستان تامین کننده دان مرغی برای ۲۲ استان کشور

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان، گفت: کردستان با دارا بودن ۱۸ کارخانه تولید دان مرغی آماده، تامین کننده دان برای ۲۲ استان کشور است.
کردستان تامین کننده دان مرغی برای ۲۲ استان کشور

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ خالد جعفری در ۱۲۴ اُمین جلسه کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، اظهار داشت: مرغداری صنعت مهمی در کردستان است که ۱۴ هزار نفر در این بخش شاغل هستند و یکی از دلایل سرپاماندن آن، سودآوری بوده اما این سودآوری دائمی نبوده و گاهی اوقات هم با زیان مواجه شده اما در کل برایند این صنعت سودآور بوده است.
وی در این جلسه که با دستور کار بررسی مشکلات مرغداری های استان برگزار شد، خاطرنشان کرد: پیش بینی هر ساله افزایش مصرف مرغ در نوروز و ماه رمضان است لذا جوجه ریزی در بهمن ماه نامتعارف نبود اما مباحث کرونا موجب کاهش شدید مصرف مرغ شد.
جعفری یادآوری کرد: تنظیم بازار چیزی نیست که دست دولت باشد قیمت توسط خود مرغداری ها تعیین می شود.
معاون اقتصادی استاندار، افزود: فعلا قیمت مرغ در کردستان پایین تر از استان های همجوار است چون ما تولید کننده هستیم و نباید قیمت در استان ما بالاتر از سایر استان ها باشد اما اگر لازم شود شرکت پشتیبانی، مرغ منجمد وارد بازار می کند.
جعفری در ادامه با اذعان به اینکه در بحت تهیه نهاده های دامی بویژه سویا مشکل وجود دارد متذکر شد: لازم است در فرمول خوراک و دان مرغی بازنگری شود.
وی همچنین تاکید کرد: در رابطه با کارخانجات، سیاست دولت حمایت از تولید دان آماده است که در کردستان این سرمایه گذاریِ خوب انجام شده و در حال حاضر حدود ۱۸ کارخانه دان استان برای ۲۲ استان کشور دان تولید می کنند.
جعفری خاطرنشان کرد: تمام تلاش دولت این بوده که در کنار تامین غذای مصرفی مردم، نهاده های دامی هم تامین شود.
وی تصریح کرد: همه می دانیم که کرونا روی صنعت مرغداری تاثیر زیادی داشته اما امروز قیمت ۸هزار و ۸۰۰ تومان (درب مرغداری) در شرایطی که جوجه با قیمت مناسب ۵۰۰ تومان خریداری شد قیمت مناسبی است و باید کمک کنیم در این شرایط سودآور، واحدها به فعالیت خود ادامه دهند.
جعفری اضافه کرد: وضعیت اقتصادی ناشی از کرونا مختص کشور ما نیست اما تلاش داریم در استمهال تسهیلات بانکی، به مرغداری ها کمک کنیم.
وی با مناسب خواندن عملکرد دامپزشکی کردستان در مباحثی مانند صادرات و تامین واکسن، افزود: تشکل ها هم می توانند در این خصوص کمک کنند چون وقتی واکسن از منابع معتبر تامین شود هم به لحاظ قیمت و هم امنیت دام و طیور مطمئن تر است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار کردستان در پایان اظهار داشت: در بحث بیمه، واحدهای تا ۵ نفر اشتغال مشمول بخشودگی سهم دولت می شوند که اکثر مرغداری ها شامل این بخشودگی می شوند اما واحدهای با اشتغال بالاتر از ۵ نفر، خود افراد باید تامین کنند.

بازدید [ 31977 ]
برچسب ها