جمعه 22 آذر سال 1398

اخبار

کردستان می‌تواند قطب کشاورزی کشور شود

استاندار کردستان در جلسه معارفه رئیس سازمان جهادکشاورزی استان گفت: کردستان ظرفیت لازم را برای تبدیل شدن به قطب اصلی کشاورزی کشور در اختیار دارد.
کردستان می‌تواند قطب کشاورزی کشور شود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا ظهر امروز در ایین تودیع و معارفه مدیرکل جهاد کشاورزی استان کردستان با بیان این مطلب اظهارداشت: در بخش تولید گوشت قرمز پتانسیل خوبی در استان وجود دارد اما متاسفانه بر اساس آخرین سرشماری مطلع شدیم که 40 درصد دام سبک استان کاهش پیدا کرده و این وضعیت موجب تخلیه روستاها و توسعه حاشیه نشینی شده است.
وی در ادامه با اشاره به برنامه های توسعه محور در بخش کشاورزی استان تصریح کرد: در بخش کشاورزی استان اتفاقات خوبی افتاده است اما رضایت بخش نیست چون هنوز به هدف مطلوب نرسیده ایم.
استاندار کردستان همچنین ابراز داشت: تنها 10 درصد از اراضی کردستان آبی است که این در حالیست که میانگین کشوری استان 47 درصد است و  متاسفانه استان کردستان با میانگین کشوری فاصله زیادی دارد.
مرادنیا تاکید کرد: با توجه به اینکه صنعت کردستان در سطح کشوری حرفی برای گفتن ندارد، از طرفی بازار کردستان تحت تاثیر کشاورزی است و اگر این بخش رونق نداشته باشد، سایر بخش های بازار هم تحت تاثیر قرار می گیرد.
وی در بخشی دیگر سخنان خود با اشاره به اینکه دامداری درآمد روزانه کشاورزان را تولید می کرد، گفت: امروز با توجه به کاهش 40 درصدی دام سبک در استان، حلقه مفقوده ای ایجاد شده که باید برای جبران آن و توسعه دامپروری تسهیلات کم بهره و بدون بهره پرداخت کنیم که هم ماندگاری در روستاها و همچنین افزایش درآمد سرانه را در پی داشته باشد.
استاندار کردستان به وجود ظرفیت های استان در زمینه اشتراکات مرزی اشاره کرد و گفت: متاسفانه کردستان از این ظرفیت استفاده نمی کند و از تشکل های کشاورزی استان می خواهم تمام توان خود را برای صادرات دام و طیور و بخش کشاورزی در مرزها مستقر کنند.
وی در پایان از وزارتخانه خواست تا برای رسیدن استان به اهداف خود کمک کند و یادآور شد: وزارت جهاد کشاورزی توجه ویژه به کشاورزی استان داشته باشند تا هم افزایش درآمد سرانه و هم اشتغال را در پی داشته باشد.
در پایان این مراسم از زحمات کریم ذوالفقاری تقدیر شد و خالد جعفری به عنوان رئیس جدید سازمان معرفی شد.

 

 

 

برچسب ها