جمعه 3 خرداد سال 1398

اخبار

کردستان همه جنبه های گردشگری را در خود دارد

استاندار کردستان در دومین جلسه شورای اداری استان که با حضور رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور برگزار شد، خاطرنشان کرد: گردستان همه جنبه های گردشگری را در خود دارد.
کردستان همه جنبه های گردشگری را در خود دارد

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ عبدالمحمد زاهدی ضمن اشاره به اینکه در گردشگری تاریخی آثاری از تاریخ قدیم تا آثار قرن حاضر در کردستان موجود است، اضافه کرد: در گردشگری فرهنگی رتبه اول را داریم و امتیازات فرهنگی که بیشتر شامل آیین ها و آداب و رسوم مختلف استان است می تواند جاذبه خاصی برای گردشگران داخلی و خارجی داشته باشد.    

وی در این خصوص به برگزاری هرشب مراسم مذهبی مولودی خوانی در مساجد و تکایای استان در ماه ربیع الاول و مراسم پیرشالیار در روستای هورامان اشاره کرد و افزود: ثبت جهانی روستای هورامان و همچنین شهر کلاش (مریوان) می تواند در حوزه گرشگری موثر باشد.

زاهدی همچنین توریسم درمانی را یکی دیگر از ظرفیت های گردشگری استان عنوان و خاطرنشان کرد: سالانه افراد زیادی از اقلیم کردستان عراق برای معالجه به تهران مراجعه می کنند که در این سفر هم هزینه زیادی متحمل می شوند و هم مشکل زبان خواهند داشت اما اگر این سفر به کردستان باشد هم هزینه کمتری برای آنان دارد، هم مشکل زبان نخواهند داشت و هم برای کردستان ایجاد درآمد خواهد شد.

استاندار گردستان مهمان نوازی را جوهره وجود مردمان این دیار نام برد و گفت: این امر سبب شده تا هیچ مسافری با خاطره ناخوشایند از کردستان نرود اما اگر آموزش در کنار این مهمان نوازی قرار گیرد می تواند درآمدزایی ایجاد کند.

 زاهدی در ادامه ایجاد رینگ گردشگری از جاذبه های تاریخی، فرهنگی و طبیعی میان استان های کردستان، کرمانشاه، ایلام و همدان را به عنوان راهی برای جذب گردشگر پیشنهاد داد.

وی با اشاره به اینکه در سنندج 155 خانه تاریخی وجود دارد که 56 خانه تملک شده، تملک سایر این خانه ها را حائز اهمیت عنوان کرد و افزود: مبحث مهم دیگر، تمرکز لازم برای نگهداری و بهره برداری از این خانه هاست که می تواند توسط بخش خصوصی هم مورد استفاده مناسب قرار گیرد و هم نگهداری شود.

زاهدی ضمن ابراز امیدواری نسبت به ثبت جهانی اورامان و کلاش مریوان، گردشگری آبیدر، مسیر قشلاق ـ گریزه و دریاچه زریوار را نیازمند مطالعه بیشتر دانست و همچنین از معاون عمرانی استاندار خواست از اعتبارات دهیاری ها برای روستاهای هدف گردشگری بیشتر استفاده کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود، تصویب طرح ساماندهی مبادلات مرزی در هیات دولت پس از 2 سال را به عنوان خبری خوش برای مرزنشینان مطرح و ابراز امیدواری کرد با تصویب این طرح کولبری به مبادلات قانونی تبدیل شود.

استاندار همچنین به آغاز هفته ترویج کارآفرینی از 31 شهریور و مشارکت دولت و بخش خصوصی برای آموزش رشته های فنی و حرفه ای اشاره کرد و در ادامه با یادآوری اینکه به زودی طرح منطقه آزاد انه و مریوان به صحن مجلس بازمی گردد، گفت: ان شاالله تصویب این طرح موجب رونق اقتصادی در مناطق مرزی و کل استان شود.

زاهدی در سخنان خود به بحث راهیان نور نیز اشاره و خاطرنشان کرد: همه دستگاه های اجرایی، فرمانداری ها و شهرداری باید همکاری و تلاش کنند تا به عنوان استانی که در خط مقدم جنگ قرار داشتیم، این سفرها به خوبی در استان اجرایی شود.  

استاندار کردستان در بخش دیگری از این جلسه که پس از انتخابات 29 اردیبهشت، اولین جلسه شورای اداری استان بود از مردم استان که علیرغم همه فضاسازی ها و فشارهای خارج از کشور، مجدداً به دکتر روحانی و مجموعه خدمتگزاران خود در استان اعتماد کردند و همچنین همه مجریان انتخابات و اعضای ستادهای تبلیغات همه کاندیداها که برای برگزاری اتخاباتی پرشور تلاش کردند، قدردانی نمود.

برچسب ها