دو شنبه 11 فروردین سال 1399

اخبار

گشايش سومين جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران در سنندج

سومین جشنواره ملی فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین روز سه شنبه با حضور گروه های موسیقی نواحی مختلف کشور در تالار فروردین مجتمع فرهنگی هنری فجر سنندج گشایش یافت. ‏
گشايش سومين جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایران در سنندج

به گزارش پايگاه اطلاع رسانى استاندارى كردستان؛ سومین جشنواره ملی فرهنگ و هنر اقوام ایران زمین با چندین اجرا توسط ارکستر کودکان و نوجوانان استان کردستان در سنندج کلید خورد. 
آیین افتتاحیه این جشنواره با حضور جمعی از مسئولان استان کردستان، هنرمندان و پیشکسوتان عرصه موسیقی و هنر، در سالن فرودین کانون فرهنگی هنری فجر سنندج برگزار شد.
اين دوره از جشنواره با حضور ١٥ كروه از استان هاى مختلف كشور و کردستان عراق حضور دارند که در سه روز به اجرای برنامه می پردازند.
هوشنگ بهمنی افزود: این گروه ها شامل آوای موج از بوشهر، شاخوه شین از کرمانشاه، تال از لرستان، دیلمون از گیلان، کانی از قوچان، هزار آواز از تهران، آوای دل از سیستان و بلوچستان، پاییز از اقلیم کردستان عراق و گروه های ئاگرین و خوش نوایان از کردستان هستند. 
علاوه بر این گروه ها، چند گروه دف نوازی، هه لپرکی، سنتور نوازان و ارکستر کوکان نیزدر سومین جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی حضور دارند و در طول سه روز برگزاری جشنواره در مجموع 16 اجرای عمومی خواهند داشت.
در طول این سه روز علاوه بر اجرای گروه های موسیقی پنل های تخصصی با حضور کارشناسان و صاحب نظران نیز برگزار می شود.
وی گفت: پنل های تخصصی جشنواره نیز توسط استاد انور قره داغی (استاد موسیقی عراق) و تعدادی از صاحب نظران عرصه موسیقی محلی ایران در طول برگزاری این جشنواره برگزار می شود.
مجوز اصلی جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی که دبیرخانه دایمی آن در اداره کل امور اجتماعی استانداری کردستان قرار دارد از آذر 1393 در 15 رشته مختلف فرهنگی و هنری اخذ شده است كه جشنواره نخست سال 1393 و جشنواره دوم نیز اردیبهشت 95 با حضور گروه های داخلی و خارجی در سنندج مرکز استان کردستان برگزار شد.
در حاشيه آیین افتتاحیه جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ايرانى، نمایشگاه صنايع دستى در 35 غرفه و با حضور هنرمندان و صنعتگران حوزه صنایع دستی از 22 استان کشور بر پا شده است.
سومین جشنواره فرهنگ و هنر اقوام ایرانی روز شنبه دوم تا دوشنبه چهارم تیر ماه نیز با اجرای گروه های موسیقی در مجتمع فرهنگی و هنری فجر در سنندج در حال برگزاری است. 
سنندج با حدود 500 هزار نفر جمعیت به عنوان پایتخت جهانی دف معرفی شده و هنرمندان برجسته ای از جمله عندلیبی ها و کامکارها را به جامعه هنری ایران تقدیم کرده است.

بازدید [ 604656 ]
برچسب ها