جمعه 15 فروردین سال 1399

اخبار فرهنگی و سیاسی

استاندار کردستان

جوانان با ایجاد فضای امید و نشاط مسیر توسعه جامعه را هموار سازند

استاندار کردستان گفت: جوانان با ایجاد فضای امید و نشاط مسیر توسعه جامعه را هموار سازند.
 جوانان با ایجاد فضای امید و نشاط  مسیر توسعه جامعه را هموار سازند

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ بهمن مرادنیا عصرامروز درنشست صمیمی با سازمان های مردم نهاد جوانان استان در محل سالن اجتماعات اداره کل ورزش و جوانان استان کردستان با بیان این مطلب اظهارداشت: موضوع جوانان اگر به درستی مورد توجه قرار نگیرد قطعا اهداف توسعه کشور و استان نیز محقق نخواهد شد.
وی افزود: توان و ظرفیت های فراوان جوانان واقعیتی است که وجود دارد و باید با شناخت درست و اصولی از این پتانسل گامهای مهمی را در مسیر توسعه برداریم.
استاندار کردستان خاطر نشان کرد:همه به سهم خود بایستی به این موضوع توجه کنیم تا از توانمندیهای جوانان در مسیر صحیح خود استفاده شود.
استاندار کردستان با بیان اینکه جوانان باید با امید به آینده  نقش خود را برای مشارکت حداکثری خود در عرصه توسعه همه جانبه کشور و استان به بهترین شیوه ممکن ایفا کنند، خاطر نشان کرد: بنابراین در جلسات هم اندیشی با مسئولان و مدیران اجرایی  بایستی سعی شود علاوه بر مطرح کردن مشکلات و نیازمندیها در ادامه جوانان با امید بیشتری به حل و فصل نارسایی های خود امیدوار باشند.
مرادنیا ادامه داد: در شرایط حال حاضر جامعه طبیعتا مشکلات و کمبودها برای جوانان  وجود دارد و هیچ کس منکر این واقعیت نیست ولی جوانان به عنوان نیروی محرکه جامعه باید دارای شور و نشاط اجتماعی باشند و این انگیزه را هم به جامعه تزریق کنند و به دیگران روحیه بدهند.
وی تاکید کرد: جوانان همانند گذشته باید با قوت و توان مضاعف تر و روحیه شکست ناپذیری در زمینه توسعه جامعه کوشا باشند و جامعه را نیز به سمت حرکت و تکاپو بیشتر سوق دهند.
استاندار کردستان ضمن اشاره به لزوم تقویت جایگاه و اعتبار اجتماعی سازمان های مردم نهاد در استان در بخشی دیگر از سخنانش ابراز داشت: در حقیقت تاکید و مکاتبات سیستم مدیریتی نمی تواند نقش وجایگاه واقعی سمن ها را تعریف کند بلکه این اعتبار را سازمان های مردم نهاد می توانند با پشتکار و تلاش خود در جامعه نهادینه و با عملکرد قوی خود را به جامعه معرفی کنند.
وی با بیان این مطلب که با توجه به آمار موجود بیش از 500 سمن در استان کردستان به ثبت رسیده و در بخشهای مختلف فعالیت دارند، از عملکرد این سمن ها انتقاد کرد و گفت: اگر در مجموع هرکدام از این سازمان ها یکی از مشکلات استان را رصد و برطرف می کرد در نهایت بسیاری از نارسایی ها رفع می شد.
مرادنیا تاکید کرد: با وجود تنگناهای فعلی مالی و اعتباری کشور در چند سال اخیر دولت با همه توان با سازمان های مردم نهاد همکاری داشته و در حد بضاعت خود کمک های اعتباری و حمایتی مناسبی را در اختیار سمن ها قرار داده است.
وی تصریح کرد: خوشبختانه با همکاری اداره کل ورزش و جوانان، امور اجتماعی استانداری و برخی دیگر از ادارات و سازمان های دولتی اعتبارات خوبی برای کمک به سمن ها و بهبود شاخص های اجتماعی به انجام رسیده که نشان از توجه خاص دولت به این سمن ها می باشد.
استاندار کردستان خطاب به سمن های جوانان استان نیز گفت: شما نیز باید با بررسی دستاوردهای و عملکرد های خود نگاهی به نقش خود در بهبود شرایط اجتماعی و دیگر عرصه های فعالیتی خود انداخته و کارنامه خود را نیز تحلیل و بررسی کرده و به عملکرد خود امتیاز بدهید که تا چه اندازه به هدف مورد نظر خود دست پیدا کرده اید.
وی همچنین در مورد وضعیت جذب و استخدام جوانان عضو سازمان های مردم نهاد استان کردستان نیز گفت: مسلما اگر دولت طبق مقررات شرایط جذب نیروی انسانی را برای دستگاههای اجرایی داشته باشد قطعا جذب جوانان مستعد و توانمند در سمن ها در اولویت برنامه ها قرار خواهد گرفت و نیروی جوان را جایگزین افراد بازنشسته خواهد کرد.
مرادنیا گفت: امروزه از جوانان نوآور و توانمند توقع بیشتری برای اثر گذاری در توسعه وجود دارد که می توانند با انرژی بیشتر فکری جدید را به جامعه القا کنند.
استاندار کردستان تصریح کرد:جوانان با ارائه تفکرات و اندیشه های نو همراه و همکار دولت برای رشد و آبادانی جامعه باشند.
مرادنیا ابراز داشت: جوانان نباید همیشه از دولت توقع و انتظار کمک و حمایت داشته باشند بلکه خود جوانان نیز می توانند با ایده های خلاقانه و با کارآفرینی و اشتغالزایی وارد عرصه توسعه و سازندگی کشور شوند.
وی اظهار داشت: در حال حاضر با توجه به اینکه کشور با انواع بحران های طبیعی و تحریمهای بین المللی مواجه است جوانان می توانند با پشتکار و همراهی خود نقش مهمی برای عبور کشور از این مقطع حساس بر عهده داشته باشند.
استاندار کردستان ضمن تشویق جوانان به ورود به بحث تولید و توسعه اقتصادی کشور در ادامه گفت: در سال گذشته اعتبارات مناسبی در بخش های کشاورزی و اشتغال پایدار خانگی و بحث اشتغال فراگیرروستایی در استان پرداخت شد که قطعا جوانان می توانند با ارائه ایده های کارآفرینی خود از این فرصت ها برای ایجاد بستر اشتغال به بهترین شیوه ممکن استفاده کنند.
وی افزود: با توجه به ارزش افزوده بخش تولید محصولات کشاورزی مسلما حضور جوانان در زمینه تولید در این بخش می توانند بستر ساز تولید و اشتغال پایداردر کردستان باشد.
مرادنیا ضمن حمایت از تاسیس کمیته نیازسنجی جوانان در کردستان در ادامه تاکید کرد: البته سازماندهی  و صدور مجوز های سمن ها باید بر طبق دستورالعملهای تدوین شده صورت گیرد تا فعالیت این سازمان ها با موانع و مشکلات مواجه نشود و افراد فرصت طلب به اسم سمن ها نتوانند فعالیت غیر قانونی داشته باشند.
استاندار کردستان در خصوص امکان واگذاری برخی از وظایف دستگاههای اجرایی به سازمان های مردم نهاد نیز گفت: قانون تعاریف خاصی برای دستگاههای اجرایی دارد و اگر برخی وظایف قابل واگذاری به جوانان و سمن ها وجود داشته باشد مسلما از این فرصت برای کمک به فعالیت سمن ها حمایت خواهد شد.
وی اذعان داشت: معرفی ظرفیت ها و توانمندیهای استان از جمله در بحث فرهنگی به سایر استانها دراولویت برنامه های توسعه همه جانبه استان بشمار می رود و با جدیت دنبال می شود.
مرادنیا گفت: در این راستا بحث برگزاری کنگره مشاهیر کرد به میزبانی کردستان یکی از برنامه های شاخص و فراگیر فرهنگی استان است در اواسط تیرماه سالجاری به انجام خواهد رسید و نقش مهمی در معرفی استان در سطح ملی و دیگر کشورهای منطقه خواهد داشت.
وی اجرای مراسمات نوروزی و تهیه چندین فیلم و سریال فاخر فرهنگی را از دیگربرنامه ها برای ارائه ظرفیت های فرهنگی کردستان برشمرد.
استاندار کردستان خواستار افزایش تعداد جلسات هم اندیشی با جوانان و سازمان های مردم نهاد برای رفع موانع و مشکلات شد.
در خاتمه این جلسه استاندار کردستان ضمن دستور پیگیری برای احداث خانه جوانان سمن ها در ادامه مبلغ بیست میلیون تومان با مشارکت اداره کل ورزش و جوانان به این سمن ها اهدا کرد.
همچنین در این جلسه برخی از شرکت کنندگان به بیان دیدگاه ها و نظرات خود در زمینه فعالیت سازمان های مردم نهاد پرداختند.


بازدید [ 341886 ]
برچسب ها