شنبه 5 بهمن سال 1398

اخبار

معاون عمرانی استاندار کردستان:

خطر کم آبی کاملا جدی است/کاهش شدید بارندگی ها نگران کننده است

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری کردستان با اشاره به کاهش شدید بارندگی ها در سطح کشور و استان، خطر کم آبی را بسیار جدی می داند و خواستار صرفه جویی بیشتر در مصرف آب می شود.
 خطر کم آبی کاملا جدی است/کاهش شدید بارندگی ها نگران کننده است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، مهندس امیر قادری با بیان این مطلب گفت: ادامه کاهش بارندگی ها در سال جاری می تواند در برخی از حوضه های آبریز، موجب کاهش آبدهی رودخانه ها و تغذیه منابع آب زیرزمینی شود.
وی افزود: این کاهش بارندگی ها در نتیجه موجب بروز چالش هایی در تأمین مصارف آب و افزایش خشکیدگی تالاب ها و دریاچه ها شود که بسیار نگران کننده خواهد بود.
مهندس قادری تصریح کرد: بارش های سال زراعی جاری در مقایسه با میانگین بلندمدت از کاهش 44 درصدی بارش ها در استان کردستان حکایت دارد.
معاون عمرانی استاندار کردستان با تأکید بر لزوم صرفه جویی در مصرف آب گفت: با توجه کاهش شدید بارندگی ها در سال جاری مردم و مسئولین باید با هدفگذاری و ارائه راهکارهای مناسب زمینه کاهش مصرف آب را فراهم کنند.
مهندس قادری با تأکید بر اهمیت بخش کشاورزی در استان کردستان گفت: حدود 90 درصد آب در کشاورزی به مصرف می رسد و لذا باید در این حوزه برنامه ریزی برای مصرف صحیح با هدف حفاظت از منابع آبی استان در اولویت قرار بگیرد.
وی به نقش مهم و تأثیرگذار رسانه ها برای اطلاع رسانی از پیامدهای کم آبی در جامعه اشاره کرد و گفت: رسانه های جمعی و اصحاب رسانه، وظیفه مهمی در آگاه سازی افکار عمومی و تحلیل و بررسی وضعیت منابع آبی و نهادینه شدن فرهنگ صرفه جویی در جامعه بر عهده دارند و باید به مانند گذشته مسئولانه در این زمینه عمل کرده و مردم را از مخاطرات مصرف بی رویه آب آگاه سازند.

برچسب ها