یک شنبه 17 آذر سال 1398

اخبار

قادری:

دولت و مجلس به دنبال تعریف نظام مالی پایدار برای شهرداری‌ها هستند

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار کردستان گفت: دولت و مجلس در تلاش هستند تا به واسطه افزایش جمعیت شهرها و سکونتگاه‌های شهری، یک نظام مالی پایدار را برای شهرداری‌ها تعریف کنند.
 دولت و مجلس به دنبال تعریف نظام مالی پایدار برای شهرداری‌ها هستند


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان،
امیر قادری روز دوشنبه در شورای اداری شهرستان سقز که با محوریت تکریم و معارفه شهردار سابق و فعلی شهر سقز برگزار شد، گفت: امروزه در کشور با چالش زیست محیطی مواجه هستیم و تغییرات اقلیمی و آب و هوایی محیط زیست را تهدید می کند.
وی افزود: افزایش جمعیت شهرها نشان می دهد باید با رویکرد نوین به مدیریت شهرها بپردازیم، بنابراین با تفکر سنتی نمی توان شهرهای کنونی را اداره کرد؛ چراکه شهروندان خدمات مطلوب و ارتقای کیفیت زندگی را از مسئولان طلب می کنند و لذا شهرداران و شوراها باید با این رویکرد کار کنند.
معاون عمرانی استاندار بر ضرورت برگزاری جلسات هم اندیشی توسعه شهر در سقز تاکید کرد و گفت: این جلسات بویژه در حوزه عمرانی بسیار مهم است، چراکه عمران شهری ویترین اقدامات دولت است.
قادری در ادامه اظهار کرد: کمیسیون عمران محلس طرحی در دستور کار دارد تا در سهم ارزش افزوده شهرهای کشور تجدیدنظر شود.
وی گفت: دولت و مجلس در تلاش هستند تا به واسطه افزایش جمعیت شهرها و سکونتگاه های شهری، یک نظام مالی پایدار را برای شهرداریها تعریف کنند.
معاون استاندار کردستان افزود: با تصمیمی که توسط مجلس در حال پیگیری است مشکل شهرداریهای شهرهای دارای بیش از یکصدهزار نفر جمعیت که از کمکهای سازمان شهرداریها و دهیاریهای کشور کمتر برخودار هستند حل خواهد شد.
قادری توجه به هسته مرکزی و همچنین حاشیه شهرها را یک امر بسیار مهم دانست و گفت: وجود 35 هزارهکتار بافت فرسوده و ناکارآمد مسئله دار در کشور که با کوچکترین زلزله تحت تاثیر قرار می گیرند، میطلبد که به این مقوله بیش از پیش توجه شود.
وی با بیان اینکه ساماندهی حاشیه شهرها به لحاظ کالبدی، اقتصادی و اجتماعی باید در دستور کار قرار بگیرد، خاطرنشان کرد: همه دستگاه های عضو ستاد توانمندسازی در سطح استان و شهرستانهای استان لازم است تا در راستای ارتقای خدمات شهری در حاشیه شهرها تلاش کنند و در توزیع اعتبارات در کمیته های برنامه ریزی شهرستانی به مطالعات توانمندسازی حواشی شهرها توجه و برنامه ها همراستا با این مطالعات باشد.
معاون استاندار کردستان در ادامه اظهار کرد: در مطالعات طرح جامع ناحیه شمال استان که با محوریت سقز تعریف شده است، جایگاه خاصی برای این شهر در نظر گرفته شده است.
وی نزدیکی به مرز و به شهر بانه را از جمله پتانسیلهای شهر سقز دانست و گفت: استفاده صحیح از این ظرفیتها می تواند پیامدهای مثبتی برای شهرستان سقز داشته باشد که باید از آنها استفاده کرد.
قادری با بیان اینکه آنچه مردم را در شهرها آزار می دهد، ترافیک است، گفت: حمل و نقل عمومی کارامد می تواند مشکلات شهری را حل کند و شهرهای توسعه یافته دنیا توانسته اند بر این معضل غلبه کنند.
معاون استاندار کردستان گفت: باید با اجرای شبکه معابر و خدماتی که در طرحهای توسعه شهری پیش بینی شده زمینه ساماندهی ترافیک را فراهم کرد.
وی با بیان اینکه عمر خدمت شهرداران در شهرداریهای مراکز شهرستانهای استان کمتر از 2 سال است، گفت: شوراها باید در انتخاب شهرداران دقت کنند تا شهرداران زمان کافی برای اجرای برنامه ها را داشته باشند.
قادری وجود اختلاف میان شهرداریها و شوراها را بزرگترین آسیبی دانست که در کشور به شهرداریها وارد می شود و افزود: بنابراین شهرداریها و شوراها یکپارچه و متحد عمل کنند تا آسیبی پیش نیاید.
در پایان این مراسم چیا صالحی بابامیری به عنوان شهردار جدید شهر سقز معرفی و جایگزین ضیا نعمانی شد.

 

 

 

برچسب ها