پنج شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۰ , ۰۲:۳۶:۳۲
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۰/۸/۱۰ ساعت ۱۵:۵۷
لینک کوتاه مطلب:

جشنوارەها و برنامە‌های فرهنگی کردستان باید ادامە داشتە باشند/ تبادلات فرهنگی با اقلیم کردستان عراق تقویت شود

استاندار کردستان تاکید کرد کە جشنوارە ها و برنامە های فرهنگی در استان باید با توان و قدرت هرچە بیشتر ادامە پیدا کنند.

 

بە گزارش پایگاە اطلاع رسانی استانداری کردستان، بهمن مرادنیا در آئین اختتامیه پانزدهمین جشنواره بین المللی تئاتر خیابانی مریوان با بیان اینکه کردستان به فرموده رهبر معظم انقلاب یک استان فرهنگی است، افزود: وظیفه ما است در راستای توسعه فرهنگی و افزودن بر غنای آن تلاش و زیر ساخت های مورد نیاز بخش فرهنگ را ایجاد کنیم.
وی اضافه کرد: علیرغم مشکلات موجود و بیماری کرونا اعتقاد داریم که برنامه های فرهنگی در استان نباید تعطیل شوند،  بلکه باید با قدرت این جشنواره و برنامه ها تداوم پیدا کنند و اعتبار آنها را نیز تامین خواهیم کرد.
مرادنیا اظهار کرد: ما در چند سال گذشته چندین کار فرهنگی را در دستور کار قرار دادیم که مهمترین آن تسریع در ساخت تالار فرهنگ سنندج با ۱۴ هزار متر مربع زیربنا است.
استاندار کردستان با بیان اینکه تالار فرهنگ در سنندج هم اکنون ٨۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و در سه سال گذشته ۶۰ میلیارد تومان اعتبار به آن اختصاص دادیم، گفت: امیدوارم این پروژه مهم فرهنگی تا پایان سال به اتمام برسد و در اختیار برنامه های فرهنگی و هنرمندان قرار بگیرد.
وی اضافه کرد: در راستای اعتلای هنر تئاتر ساخت شش پلاتو در دستور کار قرار گرفت که در سه شهرستان به بهره برداری رسید و در سه شهرستان دیگر در دست ساخت قرار دارند.
مرادنیا به ساخت سه سریال از مفاخرکردستان برای معرفی در سطح ملی اشاره کرد و گفت: سریال سنجر خان با حضور هنرمندان ملی و استانی برای پخش از شبکه یک در شرف اتمام و ساخت دو سریال امیر نظام گروسی و مستوره اردلان به زودی شروع خواهند شد.
مقام عالی دولت در کردستان با تاکید بر اینکە زیرساخت های مورد نیاز برای جشنوارە های مختلف تئاتر مانند تئاتر خیابانی مریوان و جشنوارە تئاتر کردی سقز باید ایجاد گردند، افزود: مریوان با اقلیم کردستان عراق هم مرز است و باید تبادلات فرهنگی با اقلیم توسعە پیدا کند.
مرادنیا در پایان ضمن تقدیر از همە دست اندرکاران و هنرمندان شرکت کنندە در جشنوارە تئاتر خیابانی مریوان گفت: امیدوارم شما هنرمندان هر کدام معرف فرهنگ و هنر کردستان در شهر و دیار خود باشید.