دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ , ۲۲:۱۷:۴۴
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۱/۱۱/۲ ساعت ۱۳:۲۴
لینک کوتاه مطلب:

تعریف پروژه‌های مطالعاتی برای تالاب بین‌المللی زریبار مریوان/نقش بی بدیل سازمان‌های مردم نهاد در حفاظت از تالاب زریبار

استاندار کردستان عنوان کرد که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان موظف است از محل اعتبارات پژوهشی پروژه‌های مطالعاتی برای تالاب بین‌المللی زریبار مریوان تعریف کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان، اسماعیل زارعی‌کوشا  در سومین جلسه کارگروه استانی ساماندهی تالاب بین‌المللی زریبار مریوان  با اشاره به اینکه اقدامات اجرایی در زریبار مبتنی بر کارهای مطالعاتی انجام شود، اظهار کرد: برای مشخص کردن مسیر حرکت و انجام کارهای موثر، دقیق و کامل باید پروژه‌های مطالعاتی برای زریبار تعریف شود.
وی بر حضور اساتید دانشگاه و نمایندگان سازمان‌های مردم نهاد در کارگروه ساماندهی تالاب زریبار تاکید کرد و افزود: تعرض به حریم تالاب بین المللی زریبار اگر به ضد ارزش تبدیل شود بازدارندگی آن بیشتر از احکام قضایی است و  تحقق این مهم نیز توسط سازمان های مردم نهاد امکان پذیر است.
استاندار کردستان مهمترین نکته در حفاظت و مدیریت تالاب را هماهنگی‌های مدیریتی بین دستگاه‌های ذیربط خواند و اضافه کرد: این کارگروه رسالت ایجاد هماهنگی و انسجام بخشی در مدیریت تالاب را برعهده دارد و باید اعضای آن در این زمینه بیشتر تلاش کنند.
زارعی کوشا با اشاره به اینکه تاکنون از ظرفیت گردشگری تالاب زریبار استفاده بهینه‌ای نشده است، یادآور شد: اداره کل محیط زیست باید آگاه باشد که اجرای برنامه‌های گردشگری، هنری و ورزشی منافاتی با برنامه‌های حفظ تالاب ندارد.
وی اظهار کرد: در یک سال اخیر اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان برنامه و طرحی در ارتباط با استفاده از ظرفیت گردشگری تالاب زریبار ارائه نکرده است و باید در جلسه آینده کارگروه برنامه‌های خود را در این رابطه اعلام کند.
استاندار کردستان با بیان اینکه حفظ و اقتصاد تالاب از مسائل جدی است، گفت: این تالاب از ظرفیت فراوانی برخوردار است و افزون براین سرمایه‌گذارانی هم هستند که خواهان سرمایه‌گذاری در آن هستند و باید مسیر را برای این موضوع هموار کرد.
زارعی کوشا ادامه داد: حذف و ممانعت از انجام هر گونه فعالیتی در محدوده تالاب بین المللی زریبار راهکاری برای حفظ آن نیست، بلکه پاک کردن صورت مسئله است، بنابراین باید با همکاری جامعه علمی و فعالان محیط زیست در این رابطه بهترین اقدام انجام شود.