پنج شنبه 23 اردیبهشت سال 1400

اخبار اقتصادی و عمرانی

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان:

مهمترین راهبرد اقتصادی کمک به تسهیل روند سرمایه گذاری در کردستان است

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان با اشاره به ظرفیت‌های استان کردستان و لزوم توسعه‌ی آن مهم‌ترین راهبرد اقتصادی را تسهیل روند سرمایه‌گذاری دانست.ّ
مهمترین راهبرد اقتصادی کمک به تسهیل روند سرمایه گذاری در کردستان است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی شامگاه دوشنبه در جلسه شو رای اشتغال استان کردستان در محل سالن شهدای دولت استانداری با بیان این مطلب اظهار داشت: کمک و تسهیل فرایند صدور مجوزها و تامین منابع مالی مربوط به سرمایه گذاری اقتصادی در استان از اولویت های راهبردی در حوزه اقتصادی استان می باشد که عامل مهمی در افزایش درآمد و ایجاد اشتغال استان خواهد بود.
با توجه به سفر اخیر کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به استان کردستان در حقیقت مهمترین مطالبه مردم کردستان این کمیسیون تصویب منطقه آزاد تجاری بانه و مریوان است که باید برای تصویب نهایی آن تلاش خود را مضاعف کنند.
وی افزود:  مسلما تحقق این امر می تواند تاثیر فراوان بر رشد اقتصادی استان در بسیاری از زمینه ها داشته باشد و اقتصاد استان را متحول کند.
فیروزی خاطر نشان کرد: در حال حاضر برای بستر سازی توسعه و ایجاد اشتغال پایدار مهمترین منابع درآمدی در استان چهار منبع در آمدی شامل منابع بانکی، استفاده از ظرفیت صندوق توسعه ملی، استفاده از منابع طرحهای اشتغال فراگیر و استفاده از سهم استان از محل تسهیلات اشتغال پایدار روستایی می باشد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استانداری کردستان ادامه داد: وضعیت منابع بانکی استان در پایان شهریور ۹۶را به  میزان شش هزار و 200 میلیارد تومان بوده که تنها چهار دهم درصد کل منابع بانکی کشور است.  که با توجه نسبت دو درصد جمعیت استان در مقایسه با جمعیت کشور وضعیت منابع بانکی  استان در وضعیت مناسبی نیست و باید برای بهبود شرایط موجود بانک ها و دستگاههای اجرایی استان تلاش کنند.
وی با بیان اینکه بانکها نقش ویژه ای در توسعه اقتصادی استان برعهده دارند و توسعه استان نیازمند حمایتهای بانکی می باشد خواستار مشارکت بیشتر بانکها در تامین منابع مالی برای طرحهای اقتصادی در سطح استان شد.
فیروزی وضعیت   سهم مصارف بانکهای  استان را نامناسب دانست و اظهار داشت:  بیش از شش هزار میلیارد تومان مصارف بانک های استان تنها پنج دهم درصد کل مصارف کشور است که اصلا با نیازهای مالی سرمایه گذاری برای اجرای طرحهای توسعه ای در کردستان مطابقت ندارد و از وضعیت مطلوبی برخوردار نیست.
وی تصریح کرد: در این راستا بانکها باید تلاش کنند تا نسبت مصارف به  منابع  به بیش از 85 برسد تا به وضعیت مطلوب و میانگین کشوری در این زمینه نزدیک شویم که این امر مستلزم تلاش و عزم و اراده جدی مسئولان و مدیران اجرایی استان است.
معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استانداری کردستان گفت: دومین بخش از تامین منابع مالی طرحهای اقتصادی استان از محل منابع مالی صندوق ذخیره ملی است که با وجود شرایط لازم برای بهره مندی استان از این تسهلات متاسفانه استان کردستان سهم چندانی از اعتبارات این صندوق را به خود اختصاص نداده است.
وی تاکید کرد: با توجه به واگذاری مستقیم  مسئولیت پرداخت این اعتبارات به بانکهای عامل کشور لذا آنها برای تخصیص منابع مالی مورد نیاز به طرحهایی که نیازمند دریافت تسهیلات از این صندوق هستند باید با هماهنگی با بانک های استانها لازم است از این فرصت استفاده کرده و نسبت به جذب این تسهیلات برای کمک به طرحهای اقتصادی استان اقدام کنند.
فیروزی اذعان داشت: باید در جهت تسهیل شرایط سرمایه گذاری در استان تلاش خود مضاعف کنیم و بایستی رابطه بین سرمایه گذاری و سیستم بانکی استان کوتاه تر شده تا زمینه جذب سریعتر تسهیلات در استان فراهم شود.
معاون هماهنگی اقتصادی و توسعه منابع  استانداری کردستان سومین منابع مالی که در بخش اقتصادی استان تاثیر بسزایی دارد را استفاده از منابع طرحهای اشتغال زا فراگیر و کارآفرینی  ذکر کرد.
وی گفت: کارگروه اشتغال و کمیته فنی در ایجاد بستر سرمایه گذاری در شهرستان های تابعه استان باید با جدیت بیشتری به ریاست فرمانداران تشکیل شود و راهکارهای جذب هرچه بیشتر سرمایه شهرستان ها فراهم شود.
فیروزی استفاده از سهم استان در بخش تسهیلات اشتغال پایدار روستایی را از دیگر راههای تامین منابع توسعه اقتصادی استان برشمرد و گفت: از مجموع بیش از 12 هزار میلیارد تومان تسهیلات اشتغال پایدار کشور سهم استان بیش از 380 میلیارد تومان است که باید با برنامه ریزی نسبت به جذب این تسهیلات مناطق روستایی استان تلاش کنیم.
وی در پایان گفت: در مجموع با توجه به منابع مالی مورد نظر در حال حاضر محدودیتی در تامین اعتبارو تسهیلات به متقاضیان وجود ندارد.

برچسب ها