پنج شنبه 23 اردیبهشت سال 1400

اخبار اقتصادی و عمرانی

با تصویب هیات وزیران صورت گرفت؛

وداع مرزنشینان کردستانی با کولبری

معاون اقتصادی استاندار کردستان از پایان یافتن کولبری در مناطق مرزی استان با تصویب هیات وزیران خبر داد.
وداع مرزنشینان کردستانی با کولبری


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ حسین فیروزی با بیان اینکه   با تصویب هیات وزیران مرزنشینان استان کردستان در سه بازارچه مله‌خورد سروآباد، خانم شیخان مریوان و سیرانبند بانه فعالیت خواهند داشت افزود: کلیه فعالیت ها در این بازارچه ها با مدیریت گمرک، همکاری مرزبانی، سازمان صنعت، معدن تجارت و با نظارت فرمانداری ها انجام خواهد شد.
وی با تشریح جزییات بیشتری از برچیده شدن بساط کولبری و جایگزین شدن پیله‌وری در این مناطق گفت: مبادله کالا در بازارچه های غیر رسمی موقت مرزی استان‌های کردستان، آذربایجان غربی، کرمانشاه و سیستان بلوچستان با مسئولیت سازمان های ذیربط اجرايي می شود.
فیروزی با اعلام اینکه فرمانداران شهرستانهای مرزی موظف به احصاء و معرفی واجدان شرایط مرزنشین تا شعاع ۲۰ کیلومتری نوار مرزی  و بارگذاری اطلاعات مربوط به آنان در سامانه وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند افزود: وزارت صنعت، معدن تجارت نيز موظف  است در کارت الکترونیکی مرزنشینان خدمات تخفیف تعرفه گمرکی به ازای هر نفر ۵۰۰  هزار تومان در هر ماه را برای آنان شارژ کند.
وی ادامه داد: بر اساس این طرح مقرر شده است که کالاهای ترانزیتی از سایر مرزهای رسمی کشور پس از طی تشریفات گمرکی با لحاظ تخفیف های تعرفه ای به غرفه ها و بازارچه های مرزی منتقل سپس مرزنشینان مشمول با استفاده از سقف معافیت های ماهانه می توانند نسبت به خرید کالاهای ترانزیتی از غرفه های مذکور اقدام کنند.
معاون اقتصادی استاندار کردستان حذف کولبری و حمل کالا بر دوش مرزنشینان را اقدامی مفید در ساماندهی مبادلات مرزی برشمرد گفت: افراد مشمول این طرح  پیله ورانی هستند که با تخفیف های گمرکی سود مناسب ماهیانه را کسب خواهند کرد.
حسین فیروزی اضافه کرد: برای مثال یک خانواده چهار نفری در ماه درآمدی دو میلیون تومانی خواهند داشت و اين امر نقش بسزایی درارتقاي معیشت مرزنشینان عزيز کردستانی خواهد داشت.
وی در ادامه سخنان خود به انسداد مرز بعد از اجرای تصویب نامه هیات وزیران برای ساماندهی مبادلات مرزی نیز گریزی زد افزود: بعد از اجرای این طرح مبادلات تجاری تنها از مرزهای رسمی واین بازارچه ها به رسمیت شناخته خواهند شد.
فیروزی همچنین به مرزنشینان شهرستان سقز و چگونگی بهره‌مندی آنان از این مصوبه هیات وزیران نیز اشاره کرد اظهار داشت: با پیشنهاد استاندار کردستان و تایید وزارت کشور کارت الکترونیکی مرزنشینان سقز نیز صادر می شود و تا راه اندازی مرز سیف می توانند در  بازارچه سيرانبند بانه فعالیت تجاری خود را انجام دهند.
وی در پایان با بیان اینکه اجرای زیرساخت های سه بازارچه مرزی در شهرستانهای سروآباد، مریوان و بانه تا پایان هفته جاری به اتمام می رسد گفت: کارگروهی در استان  با مسئولیت استانداری و با حضور فرمانداران شهرستانهای مرزی، مدیران گمرک، نیروی انتظامی، مرزبانی و سازمان صنعت، معدن و تجارت بر اجرای مناسب  طرح نظارت مستمر خواهند داشت و در حین اجرا نقاط ضعف و نواقص مشخص و رفع خواهد شد.

برچسب ها