پنج شنبه 23 اردیبهشت سال 1400

اخبار اقتصادی و عمرانی

کردستان استانی کم مشکل در مبادلات مرزی است

رییس سازمان ملی استاندارد ایران استان کردستان را جزو استانهای کم مشکل در میان استانهای مرزی کشور از لحاظ استاندارد کالاها ارزیابی کرد.
کردستان استانی کم مشکل در مبادلات مرزی است

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کردستان؛ نیره پیروزبخت در جلسه کمسیون مبارزه با قاچاق کالا و ارز استان کردستان با اشاره به اینکه کردستان از استانهای مرزی و دارای حساسیت در مبادلات مرزی است افزود: باید دقت ویژه ای در خصوص استاندارد کالاها انجام شود ، هرچند در این خصوص نیز اقدامات مهمی صورت گرفته است.

وی با اشاره به اینکه همه کالاها و خدمات در کشور باید استاندارد سازی شوند ادامه داد: هم اکنون 80 هزارکالا وخدمات در کشور شناسایی شده است که از این تعداد تنها هزارکالا مشمول استاندارد اجباری است.

پیروزبخت سازمان ملی استاندارد را در دولت تدبیر و امید دارای رشد وارتقا جایگاه ارزیابی کرد و اظهار داشت: در دولت تدبیر و امید ما در سطح بین المللی جایگاه مناسبی کسب کرده ایم واین مهم را نیز در سطح ملی باید دنبال کنیم.

وی با اشاره به اینکه در مبادلات مرزی مشکل ما با اقلیم کردستان عراق انطباق استاندارها نیست اضافه کرد:در تفاهم‌نامه‌ای که در عراق امضا کردیم اول باید انتطباق استانداردها را داشته باشیم و بعد با توجه به شرکت‌های بازرسی گواهی‌هایی را که مشمول است مورد توجه قرار دهیم.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع را با طرف عراقی نیز مطرح کردیم که این شرکت‌های اروپایی فقط به فکر خودشان هستند چون ما با انطباق استانداردها برای کشور ایران مشکلی نداریم و این را حق طبیعی طرف عراقی می‌دانیم.

رئیس سازمان ملی استاندارد ایران عدم انطباق مقررات داخل عراق را از دیگر مشکلات عنوان کرد و گفت: آنچه وزارت بهداشت عراق کنترل می‌کند با آنچه شرکت بررسی می‌کند تفاوت دارد.

وی اذعان کرد: امیدواریم در قالب مذاکراتی که در پیش است بتوانیم هماهنگی بیشتری را برای توسعه کار در بین دو کشور ایجاد کنیم.

پیروز بخت در ادامه سخنان خود با بیان اینکه در چند سال گذشته سازمان ملی استاندارد از لحاظ نیرو وامکانات به دلیل شرایط کشور با کمبود مواجه بوده است ادامه داد: امیدواریم در آینده نزدیک این مشکل مرتفع شود که قطعا در این خصوص به استان کردستان توجه خاص خواهیم داشت.

وی در خصوص استقرار آزمایشگاه در مرز نیز اظهار داشت: در صورت داشتن توجیه اقتصادی می توان در مرز آزمایشگاه مستقر کرد اما در صورت تفاهم با دولت عراق وتوافق بر مجموعه ای از استاندارها شاید این مسئله قابل حل باشد و تنها در مرز به بازرسی های معمول اکتفا کرد.

برچسب ها