پنج شنبه 23 اردیبهشت سال 1400

اخبار اقتصادی و عمرانی

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری کردستان

490 دستگاه ماشین آلات بین دهیاری های کردستان توزیع شده است

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری کردستان گفت: 490 دستگاه ماشین آلات عمرانی و خدماتی در یکسال گذشته بین دهیاری روستاهای استان کردستان توزیع شده است.
490 دستگاه ماشین آلات بین دهیاری های کردستان توزیع شده است


به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری کردستان؛ کورش مرادی با بیان اینکه خرید ماشین آلات مختلف عمرانی و خدماتی از جمله وظایف دولت در حمایت از دهیاری ها است افزود: این ماشین ها شامل تراکتور، وانت بار، خودروهای آتش نشانی، حمل زباله و بیل مکانیکی است که بر حسب جمعیت و موقعیت روستاها به دهیاری ها تحویل داده شد.

مرادی از هزینه 9 میلیارد و 600 میلیون ریالی برای خرید این ماشین آلات در یکسال گذشته خبر داد و اضافه کرد: علاوه بر آن 10 درصد هزینه های این ماشین آلات از سوی دهیاری های به عنوان همیاری روستاها تامین شده است.

وی با اشاره به اینکه تاکنون 30 درصد از روستاهای دارای دهیاری های استان به انواع ماشین آلات خدماتی و عمرانی تجهیز شده اند، یادآور شد: در سال جاری نیز 6 میلیارد و 930 میلیون ریال برای این منظور تخصیص یافته است.
مرادی تاکید کرد: محل اعتبارات سال جاری خرید 6 دستگاه کامیون باری امیکو در دستور کار قرار گرفته است اما تاکنون این خودروها تحویل استانداری کردستان نشده است.

24 دهیاری در کردستان ایجاد شد
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری کردستان با بیان اینکه طی یک سال گذشته ایجاد 24 دهیاری در روستاها بالای 30 خانوار استان اخذ مجوز شده است، اظهار داشت: با این مجوزها تعداد روستاهای دارای دهیاری کردستان از یک هزار و 192 به یک هزار و 215 رسیده است.

مرادی یادآور شد: کردستان یک هزار و 675 روستای دارای سکنه است و عمده روستاهای فاقد دهیاری زیر 20 خانوار هستند.

وی اضافه کرد: دهیاری ها از یک سو به عنوان نمایندگان حاکمیت و از سویی دیگر به عنوان نهادهایی برخاسته از انتخاب مردم، مصداق بارزی از تحقق مردم سالاری دینی و آینه تمام نمای همدلی و همزبانی دولت و ملت تلقی می شوند.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری کردستان افزود: مدیریت بحران در مناطق روستایی، رونق اقتصادی روستا، بهبود سیما و منظر روستایی، ارتقای سطح سرمایه اجتماعی روستا، کمک به تثبیت جمعیت روستایی و حفظ تعادل آن با جمعیت شهری کشور از جمله اهدافی است که دهیاری ها در روستاها ایجاد می شود.

وی با اشاره به اینکه از یک هزار و 215 روستای دارای دهیاری، 39 روستا بیش از یک هزار و 500 نفر جمعیت دارند و دهیاران آنها به صورت تمام وقت مشغول ارائه خدمت به مردم هستند ادامه داد: علاوه بر دهیاران، 50 نفر نیز به صورت کارکنان تمام وقت دهیاری های استان در 36 بخش 10 شهرستان استان در رشته ها مختلف از جمله مالی، نظارت و عمرانی به عنوان راهنمایان دهیاران مشغول بکار هستند.

بازدید [ 1122843 ]
برچسب ها