پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ , ۰۲:۳۹:۵۳
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۲/۸/۱۲ ساعت ۰۹:۰۰
لینک کوتاه مطلب:

با فرود هواپیمای رئیس جمهور در فرودگاه سقز

فرودگاه سقز بعد از ۲۰ سال انتظار افتتاح شد

فرودگاه شهدای سقز با نشست هواپیمای دکتر سید «ابراهیم رئیسی» در باند فرودگاه رسما افتتاح و رویای 20 ساله سقزی ها برای تحقق بهره برداری از این فرودگاه با نشست و برخاست واقعی هواپیما محقق شد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان، “اسماعیل زارعی کوشا” صبح امروز جمعه دوازدهم آبان ماه جاری در مراسم افتتاح این فرودگاه به رئیس جمهورپیرامون این ابر پروژه گفت : طرح احداث فرودگاه شهدای سقز در دهه ۷۰ مصوب و سال ۱۳۸۲ مطالعات و عملیات اجرایی آن آغاز شده است؛ اما بیشتر از منابع داخلی برای اجرای آن استفاده شده است.

وی اعتبار هزینه شده برای ساخت فرودگاه سقز را ۵۰۰میلیارد تومان عنوان کرد و افزود: ارزش فعلی این طرح مهم هوایی ۲۰۰۰ میلیارد تومان است که در نقش مهمی در تسهیل امداد رسانی در مواقع بحران، پرکردن خلا پروازی شمال غرب کشور مابین کرمانشاه و ارومیه دارد.

آنگونه که استاندار کردستان توضیح داد: این پروژه در سال ۱۴۰۰ به صورت ناقص افتتاح شد و بدون برج مراقبت و حتی سالن، تنها حدود ۶۳ درصد پیشرفت داشت؛ اما در یک سال گذشته این پروژه با تزریق اعتبارات ویژه و اهتمام دولت به ۱۰۰درصد رسید.

زارعی کوشا تصریح کرد: در طول هفت ماه اخیر برج مراقبت با تمام تجهیزات ایمنی و پروازی، محصور کردن فرودگاه، جداسازی باند پرواز و محوطه، تجهیز سالن ترمینال، بخشی از محوطه سازی، تکمیل ساختمان پلیس، تکمیل نگهبانی، انتقال سوله اصلی به منطقه، تامین ماشین آتش نشانی انجام و تمام تجهیزات منتقل شده است.

 

استاندار کردستان بیان کرد: طول باند فرودگاه ۲٫۷ کیلومتر است و با توجه به اینکه فرودگاهی بین سنندج و ارومیه وجود ندارد، اگر شعاع ۲۰۰ کیلومتری برای شهر سقز ترسیم کنیم، حدود ۱٫۵ میلیون نفر می توانند از این فرودگاه استفاده کنند که شامل جنوب آذربایجان غربی، بوکان، مهاباد، سقز، بانه، دیواندره، تکاب و شاهین دژ است.

زارعی کوشا با بیان اینکه این فرودگاه نقش بی بدیلی در توسعه منطقه شمال کردستان وآذربایجان غربی با کارکرد تجاری، بازرگانی و مسافربری دارد؛ افزود: با توجه به مناطق آزاد تجاری بانه و مریوان این فرودگاه نقش مهمی در توسعه اقتصادی منطقه دارد.

وی با اعلام اینکه کردستان جزو معدود استان‌هایی است که ۲ فرودگاه دارد؛ ابراز امیدواری کرد : با تکمیل کریدور شمال- جنوب شاخص راه زمینی نیز به مثابه راه ریلی و هوایی در کردستان افزایش یاید.