جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳ , ۱۳:۵۹:۴۶
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۲/۸/۱۸ ساعت ۱۵:۰۰
لینک کوتاه مطلب:

استاندار در روستای دله‌مرز:

جشنی به شیرینی انار/ وعده استاندار برای رفع مشکل راه دسترسی و آنتن دهی تلفن همراه روستای دله‌مرز / گردشگری محور توسعه و موثر در رشد اقتصادی

استاندار کردستان از رفع مشکل اینترنت و آنتن دهی تلفن همراه و نیز آسفالت راه دسترسی روستای دله‌مرز از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد خبرداد.

به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان، امروز پنجشنبه، ۱۸ آبان ماه دومین جشنواره انار در روستای دله‌مرز از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد با حضور استاندار کردستان، جمعی از هنرمندان، گردشگران،  مردم و مسئولین برگزار شد.

استاندار کردستان در این مراسم با اظهار خرسندی بیان کرد: امروز صدها نفر گردشگر از نقاط مختلف کشور برای دیدن یکی از زیباترین، بکرترین و دیدنی‌ترین نقاط دنیا، کردستان زیبا در این جشنواره حضور یافتند، در این دیاری که مردمانش به‌سان طبیعت، بسیار زیبا، در پایمردی و اسقامت همچون کوهستان شاهو، در عظمت و شکوه همچون کوه کوسالان،  و در زلالی و پاکی مانند رودخانه خروشان سیروان هستند.

زارعی کوشا با بیان اینکه خدای متعال راشاکریم که امروز استان کردستان سرزمین جشن‌ها و جشنواره‌هاست، سرزمین شادی و نشاط، درکنار هم بودن، برادری و خواهری است، با اشاره به صفا وصمیمیت و مهمان‌نوازی مردمان این دیار افزود: بسیار افتخار می‌کنم به میزبانانی چنین ارجمند که اینگونه هرآنچه که از مواهب الهی در اختیار دارند را برای مهمانان خود در طبق اخلاص می‌گذارند.

وی خاطرنشان کرد: سال گذشته توسط مجموعه مدیران استان بخشی از این مسیر از روستای ژریژه تا دَله آسفالت شده‌است، امیدواریم در سال ۱۴۰۳ جاده روستای دله‌مرز نیز آسفالت و بهسازی شود.

زارعی کوشا ادامه داد: امید است سال آینده همزمان با برگزاری جشن انار نیز
زمین چمن مصنوعی  روستای دله‌مرز در کنار رودخانه سیروان هم بهره‌برداری و احداث شود.

وی با تاکید بر رفع مشکل اینترنت و آنتن دهی تلفن همراه در این روستاها
گفت: امیدواریم تا ۲ ماه آینده مشکل آنتن دهی تلفن همراه و شبکه اینترنت پرسرعت این محور به طور کامل برطرف شود.

استاندار کردستان، برگزاری جشنواره‌ها را فاکتور مهمی در توسعه گردشگری استان برشمرد و افزود: با توجه به اینکه کردستان به سرزمین جشن‌ها و جشنواره‌ها تبدیل شده،  این مهم در جایگاه خود یکی از محور‌های توسعه محسوب می‌شود.

زارعی کوشا با اشاره به  گردشگری در ابعاد مختلف از جمله گردشگری اقتصادی سلامت، طبیعی، تفریحی و گردشگری کشاورزی، اضافه کرد:  امسال تاکنون به شکرانه برداشت محصولات کشاورزی چندین جشنواره در استان برگزار شده و در آینده نزدیک جشن گندم در بیجار نیز برگزار خواهدشد.

وی با بیان اینکه برگزاری جشنواره‌ها
به توجه و تمرکز ویژه دستگاه‌های متولی نسبت به موضوع کشاورزی کمک می‌کند و همچنین منجر به ترغیب گرشگران جهت دیدن مناطق بکر گردشگری می‌شود افزود: امروز صدها نفر گردشگر از نقاط مختلف کشور برای دیدن زیبایی های کردستان در جمع بیش از دوازده هزارنفری این جشنواره حضور یافتند.

استاندار کردستان با تاکید بر تکمیل زیرساخت‌ها در مناطق روستایی که مهمترین آن راه‌ها، جاده‌ها و مراکز اقامتی و سکونتگاه‌ها است، بیان کرد: در دوسال سال گذشته از عمر دولت سیزدهم بیش از ۳۰۰ کیلومتر راه روستایی در استان احداث شده که عمده آن در محورهای گردشگری استان بوده است.

زارعی کوشا با اشاره به اینکه در سفرهای  رئیس جمهور و هیات دولت مردمی به کردستان، اعتبار مناسبی برای توسعه حوزه راه و زیرساخت‌های گردشگری جذب شده است، یادآور شد:
احداث سکونت‌گاه‌های بومگردی باتوجه به بوم و طبیعت بی نظیر این استان توجیه اقتصادی دارد و می تواند  و  جذابیت زیادی برای دوستداران طبیعت داشته باشد.

گفتنی است، توسعه باغات تجاری انار با هدف رونق تولیدو معرفی ارقام برتر محلی، نقش احداث باغات انار در گردشگری کشاورزی و کار آفرینی، ایجاد انگیزه در نسل جوان و توسعه پایدار  از جمله محورهای برگزاری این جشنواره است.

واما….
جشنواره انار یکی از فستیوال‌های خوب و زیباترین و پرشورترین جشن‌هایی که امسال برای دومین بار در استان کردستان برگزار شد.

یکی از دوست‌داشتنی‌ترین و محبوب‌ترین میوه‌های پاییزی که با حضور پررنگ قرمزرنگش در فصل‌های سرد سال، روح و نشاط تازه‌ای به طبیعت و خانه‌ها می‌بخشد، انار است، انار همان میوه بهشتی‌ که در فرهنگ‌ها و آیین‌های مختلف، جایگاه خاص و ویژه‌ای دارد.

هنگام رسیدن این میوه پربرکت در بسیاری از روستاهای کردستان جشن انار برگزار می‌شود و مردم محلی به رقص و شادی و پایکوبی برای برکت‌هایی که خدا به آن‌ها ارزانی داشته می‌پردازند.

جشنواره انار در واقع یکی از اصیل‌ترین جشن‌هایی است که به پاسداشت رسیدن فصل برداشت این میوه خوش‌رنگ و مشهور به یاقوت سرخ کردستان، در اورامانات برگزار می‌شود.