یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ , ۰۰:۴۵:۱۶
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۲/۱۱/۲۶ ساعت ۱۴:۳۰
لینک کوتاه مطلب:

استاندار کردستان در دزج خبر داد:

سهم شهرستان قروه از سفرهای رئیس جمهور ۲۵ هزار میلیارد ریال است/ورود هلدینگ‌های سرمایه گذاری به استان/دولت گزینه ای در انتخابات ندارد/حل مشکلات مردم پشت میز انجام نمی شود

استاندار کردستان گفت: در ۲ سفر رئیس جمهور به کردستان، ۲۵ هزار میلیارد ریال به شهرستان قروه تخصیص یافته است‌.

به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان، “اسماعیل زارعی کوشا” امروز پنجشنبه ۲۶ بهمن ماه در روند سفرهای شهرستانی با حضور در شهرستان قروه در مسجد حضرت ابوالفضل(ع) شهر دزج با بیان اینکه راهبرد ما تلاش برای شکل گیری تبعیض مثبت نسبت به استان است، اضافه کرد: در زمان جنگ زیرساخت‌های دیگر مناطق کشور تقویت شد ولی کردستان به دلیل ناامنی، بسیاری از امتیازهای پیشرفت و توسعه را از دست داد.

وی یادآور شد: جبران فرصت‌های از دست رفته کردستان نیازمند کار جهادی و جهشی است تا نگاه دولت به این استان مبتنی بر تبعیض مثبت شکل بگیرد که خوشبختانه این مهم محقق شده است.

استاندار کردستان با اشاره به اینکه کردستان در جذب اعتبارات سفر ریاست جمهوری، استان اول شد، ادامه داد: پروژه‌های افتتاحی استان در دور دوم سفر رئیس جمهور در کشور کم نظیر بود و کلان‌ طرح‌های مهمی از جمله راه آهن همدان- سنندج به بهره برداری رسید.

زارعی کوشا در بخش دیگری از سخنانش از ورود هلدینگ های سرمایه گذاری به استان خبر داد و گفت: سرمایه گذاری دامپروری ۲۰ هزار راسی به زودی در قروه کلید می خورد.

وی افزود: در حوزه کشاورزی شاهد دور باطل و یک سال کشت بسیار زیاد یک محصول هستیم که منجر به زیان کشاورزان می شود و باید الگوی کشت تغییر کند.

استاندار کردستان  بر تلاش برای اخذ مجوز جهت امهال وام حوزه کشاورزی ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد ریالی کشاورزان بخش چاردولی تا ۲ هفته آینده تاکید کرد و ادامه داد: پنج تن گوشت قرمز با نرخ سه میلیون و ۱۰۰ هزار ریالی شنبه هفته آینده در این بخش توزیع می شود.

زارعی کوشا  از اختصاص ۵۰ دستگاه خودرو زامیاد خارج از نوبت ۵۰ درصد اقساط به این بخش خبر داد.

وی با بیان اینکه بکارگیری نیروی کار غیرمتخصص غیربومی در معادن قروه ممنوع است، اضافه کرد: معاونت اقتصادی این موضوع را بررسی خواهد کرد تا نیروی بومی جایگزین شود.

استاندار کردستان یادآور شد: قبلا تامین کننده مواد اولیه صنایع معدنی بودیم که زنجیره کامل فولاد در قالب ۲ طرح در دست انجام است.

زارعی کوشا تاکید کرد: آب‌بر بودن این صنعت مورد قبول است ولی کردستان هفت درصد آبهای روان کشور را دارد و منابع آن از استانهای مطرح حوزه فولادسازی بسیار بیشتر است.

به گفته وی، استفاده از پساب و تخصیص از طرح انتقال آب از غرب به شرق استان انجام می شود و این برای ممانعت از خروج خام مواد معدنی است.

استاندار کردستان اظهار کرد: بر اساس نتایج طرح پایش ژئوفیزیک پهنه های معدنی استان از ذخایر معدنی از ۵۶۰ میلیون تن تثبیت شده به یک میلیارد تن مواد معدنی غنی رسیده است .

زارعی کوشا اضافه کرد: سرمایه گذاری ۸۰ هزار میلیارد ریالی دولتی در این منطقه در زمینه تولید کنسانتره آغاز شده و در صدد توسعه آن هستیم.

وی عنوان کرد: در ۲ سفر رئیس جمهور به کردستان، ۲۵ هزار میلیارد ریال به شهرستان قروه تخصیص یافته ولی برخی با عوام فریبی از برگشت اعتبارات شهرستان قروه حرف می زنند و این اعتبار به غیر از اعتبارات دیگر است.

استاندار کردستان در ادامه به وضعیت راه‌های استان اشاره داشت و گفت: در دولت سیزدهم ۱۲ درصد راه های روستایی شهرستان قروه معادل ۳۷۰ کیلومتر احداث شده است.

زارعی کوشا یادآور شد: شاخص آسفالت راه روستایی در قروه ۹۵ درصد بوده که این رقم در کشور ۸۵ درصد و استان ۷۲ درصد است.

وی با اشاره به اینکه ۶۰ کیلومتر راه روستایی در قروه باقی مانده تا پوشش ۱۰۰ درصدی محقق شود، ادامه داد: در کل دوران قبل از دولت سیزدهم، ۲۰۲ هزار مترمربع آسفالت در معابر روستایی قروه انجام شده بود که در ۲ سال اخیر ۱۱۴ هزار متر مربع اجرا شد.

استاندار کردستان از افزایش ۲ برابری کشت گلخانه‌ای از ۳۰ هکتار به ۶۵ هکتار و در دست اجرا بودن ۳۵ هکتار دیگر در قروه خبر داد‌.

وی در بخش دیگری از سخنانش به انجام سفرهای شهرستانی با محوریت بخش ها و روستاها اشاره داشت و گفت: امروز حدود ۵۰ نفر از مدیران ارشد، معاونان و مسئولان کردستان در این نشست حضور دارند.

استاندار کردستان ادامه داد: بخش چاردولی از بخش های پرظرفیت و دروازه ورودی استان است که به دنبال توسعه و پیشرفت جدی بخش و رفع مشکلات آن هستیم.

زارعی کوشا با بیان اینکه میزخدمت برنامه اصلی این سفر است، اضافه کرد: ۱۲۷ سفر شهرستانی در ۲۷ ماه انجام گرفته چون حل مشکلات مردم پشت میز اتفاق نمی افتد و تنها با حضور در بین مردم و با ادراک واقعی و ملموس می‌شود در خدمت به مردم کوشا بود.

وی تاکید کرد: در طول ۴۵ سال گذشته شاهد خدمات نظام و دولت‌های مختلف در همه بخش ها کم و زیاد بوده ایم و همه تلاش کرده اند که قروه در برخی شاخص ها از استانی و کشوری بالاتر باشد که نشان از خدمت رسانی مستمر دارد.

استاندار کردستان ادامه داد: مردم عامل اصلی پیشرفت هستند که با تعامل مثبت پیگیری مجدانه و مطالبه گری می توانند توسعه‌یافتگی را رقم بزنند.

زارعی کوشا یادآور شد: رهبر معظم انقلاب بر حضور در بین مردم از سوی مسوولان تاکید دارند و همین انگیزه ای برای مدیران دولت است.

وی بیان کرد: کردستان در حوزه مردمی سازی و ارتباطات مردمی الگو شده و این افتخاری است که از حضور در بین مردم حاصل شده است.

استاندار کردستان در ادامه به بحث انتخابات نیز گریزی زد و افزود: دولت هیچ گزینه‌ای در انتخابات ندارد و هیچ مدیری حق تبلیغ یا تخریب نامزدی را ندارد و تنها وظیفه آنان فراهم کردن بستر برگزاری باشکوه انتخابات است.

زارعی کوشا تصریح کرد: قروه همواره در ارتقای شاخص مشارکت استان در انتخابات تاثیرگذاری ویژه‌ای داشته که در انتخابات ۱۱ اسفند نیز این تاثیرگذاری را شاهد خواهیم بود.