یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ , ۱۳:۴۷:۵۸
avatar avatar avatar
نوشته شده در ۱۴۰۳/۳/۲۷ ساعت ۲۱:۲۵
لینک کوتاه مطلب:

  رئیس ستاد انتخابات استان کردستان:

  هیچ‌گونه اختلالی در فرآیند انتخابات محرز نشده است /مشارکت ممتاز و انتخاب  اصلح خروجی بررسی مردم است /تعیین ۱۲۹٦ شعبە اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری در کردستان/ تخلف انتخاباتی نامزدهای ریاست جمهوری در کردستان مشاهده نشده است

رئیس ستاد انتخابات در کردستان از وجود یک هزار و ۲۹۶ شعب اخذ رای ثابت و سیار برای این دوره از انتخابات خبرداد و گفت: تاکنون هیچ تخلف انتخاباتی از سوی نامزدهای ریاست جمهوری در کردستان گزارش نشده است.

 

به گزارش روابط عمومی استانداری کردستان “مهدی رمضانی” امروز  یکشنبه (۲۷ خرداد)در نشستی با رسانه‌های استان که با محوریت هماهنگی برای برگزاری چهاردهمین انتخابات ریاست جمهوری  در سالن شهدای گمنام استانداری برگزار شد، اظهار داشت: علیرغم اینکه فرایند انتخابات یک‌ سال زودتر از موعد مقرر برگزار خواهد شد همه امورات لازم هم در محدوده ستاد انتخابات کشور و هم استان به صورت طبیعی در حال انجام بوده و هیچ‌گونه اختلالی در این فرایند مشاهده نشده است.

وی افزود: در ادوار گذشته انتخابات ریاست جمهوری با انتخابات شوراها همزمان برگزار می‌شد اما در این دوره به دلیل شهادت آیت‌الله رئیسی، بر اساس ماده ۱۳۱ و ۱۳۲ قانون اساسی انتخابات باید ظرف مدت ۵۰ روز انجام شود که این مهم در ۸ تیر ۱٤۰۳ برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات در کردستان با بیان اینکه بعد از ثبت‌نام کاندیداها، فرآیند بررسی احراز صلاحیت‌‌ها در شورای نگهبان در موعد مقرر انجام شد و نهایتا ۶ کاندیدا احراز صلاحیت شدند، گفت: تبلیغات کاندیداها بعد از احراز صلاحیت آغاز و تا یک روز قبل از انتخابات در بسترهای مختلف به صورت حضوری، آنلاین و تبلیغات تلویزیونی ادامه دارد.

رمضانی خاطرنشان کرد: کاندیدها در فضای عدالت رسانه‌ای که در صدا و سیما ایجاد شده است به بیان برنامه‌های خود در حوزه‌های مختلف اقتصادی، سیاسی، فرهنگی، ورزشی و  اجتماعی تبیین و تشریح می‌کنند.

وی تاکید کرد : امیدواریم نتیجه و خروجی بررسی‌های مردم منتج به عدد مشارکت ممتاز و در گام بعدی انتخاب اصلح‌ترین گزینه برای تصدی قوه مجریه باشد.

رمضانی تصریح کرد: بعد از خبر شهادت دکتر رئیسی و اعلام ۸ تیر به عنوان روز برگزاری انتخابات، اولین جلسه ستاد انتخابات استان کردستان را برگزار کردیم و در همین راستا جلسه ستاد انتخابات در شهرستان‌ها تشکیل شد.

رئیس ستاد انتخابات استان کردستان با بیان اینکه ۳۱ هیئت اجرایی در مراکز شهرستان‌ها و بخش‌ها تشکیل شده است، گفت: در کل استان ۱۲۹٦ شعب اخذ رای ثابت و سیار برای اخذ رای مردم وجود دارد و نیازمندی‌های لازم برای برگزار انتخابات در استان فراهم شده و هیچگونه مشکلی در این زمینه نداریم.

رمضانی خاطر نشان کرد: حدود ۲۵ هزار نفر عوامل اجرایی، نظارتی و انتظامی دخیل در برگزاری انتخابات هستند که تمامی این افراد مشخص شده‌اند، همچنین ماموریت تمام دستگاه‌های زیربط کامل توجیه شده است.

وی با تاکید براینکه استان آمادگی کامل برای برگزاری انتخابات دارد، افزود: امیدواریم با توجه به خدمات ویژه شهید آیت‌الله رئیسی و دولت سیزدهم به استان کردستان، عدد مشارکت در استان بسیار بهتر از دوره‌های گذشته باشد.

رئیس ستاد انتخابات در کردستان به نکات مهمی درباره فرآیند اخذ‌ رای اشاره و اظهار کرد: اخذ رای فقط با دو مدرک شناسنامه و کارت‌ ملی‌های هوشمند شکل خواهد گرفت و ثبت‌احوال استان نیز آمادگی کامل برای صدور و تحویل شناسنامه المثنی و کارت ملی هوشمند تا قبل از انتخابات را دارد.

رمضانی با تاکید بر اینکه در این دوره الزامی به مهر کردن شناسنامه‌ها وجود ندارد، گفت: کسانی که ۱۸ سال تمام داشته باشند می‌توانند در انتخابات شرکت کنند.

وی به فرآیند انتخاب رئیس جمهور اشاره کرد و افزود: باید اکثریت مطلق آرا کسب شود، یعنی نصف به اضافه یک احراز شود تا نامزد مربوطه به عنوان منتخب تصدی ریاست جمهور معین شود، در غیر این‌صورت انتخابات به مرحله دوم خواهد رفت.

رمضانی تصریح کرد: نامزدهای ریاست جمهوری می‌توانند نمایندگانی در شعب اخذ رای داشته باشند تا بر روند برگزاری انتخابات نظارت کنند و در صورت مشاهده تخلف به هیئت نظارت انتقال دهند.

وی با تاکید بر اینکه فرآیند و پروتکل انتخابات کامل مشخص است، گفت: اگر افرادی بخواهند فراقانونی عمل کنند با‌ آنان برخورد می‌شود، هیئت نظارت و هیئت بازرسی در هر شعبه حضور دارند و به مردم اطمینان خاطر می‌دهیم که انتخابات در سلامت کامل برگزار خواهد شد.

رئیس ستاد انتخابات کردستان با اشاره به موقعیت شناسی مردم کردستان در دوره‌های گذشته، گفت: با تلاش شبانه روزی شهید جمهور در سه‌ سال گذشته، کشور را به نقطه ثباتی رساند و کار رئیس‌جمهور بعدی راحت‌تر خواهد بود و می‌تواند نقطه عظیمت دولت چهاردهم باشد.